Armut.com neyin nesi?

İnternet imkanlarını bu aralar çokça takip ediyorum. Basit fikirlerden doğan pek çok girişim, başarılı bir şekilde büyüyor ve gelişiyor. Bunun sebebi aslında internetin gelişmesi ve gelişen bu alemin eksiklerinin farkına varanları erkenden davranıp, sahada yerlerini alması. Söz konusu armut.com sitesi de bu eksiklerden kaynaklanan sorunlardan birisini çözerek, sahada yerini aldı. Yaklaşık 1,5 sendir hizmet veriyor. Başarılı bir şekilde ise, 28754_bbüyümesini devam ettiriyor.

Nedir yaptığı?

Birçok hizmet veren kişiyi bir araya toplamayı hedefleyen girişim, internet üzerinden herkesin çeşitli hizmetlere en hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmasını hedefliyor. 20 binin üzerinde hizmet veren uzmanın bulunduğu sitede, hizmet almak isteyen müşteriler hangi konuda yardım istiyorlarsa ücretsiz olarak ilan veriyorlar. 24 saat içerisinde de ilgili uzmanlardan yapılacak işe dair telifler geliyor. Daha sonra ise size düşen bu teklifleri değerlendirerek, seçmek kalıyor. Burada rekabette söz konusu olduğundan ucuz fiyatlarla işinizi yaptırabilirsiniz. Ancak sadece fiyata odaklanarak tercih yapmak, kaliteyi umursamamak sorun çıkarabilir.

Sizin uzmanlığınız nedir?

Eğer her hangi bir konu üzerinde uzamansanız, burada profil oluşturabilir ve freelance iş yapma imkanına kavuşabilirsiniz. Sektörünüz hizmetse, daha fazla kişiye ulaşmak adına bu siteden yararlanabilirsiniz. Lokasyon bazlı tercihler girişimde mevcut. Diyelim ki İzmir de boyacısınız, o zaman İzmir’den gelen teklifler size yönlendiriliyor. Ama herhangi bir web programı konusunda, içerik üretim, seo gibi konularda uzmanlığınız söz konusuysa, lokasyon fazla dert olmuyor. Her ilden gelen tekliflere açık bir şekilde bulunduğunuz yerden seo çalışmalarını, web ile ilgili diğer çalışmaları yapabilirsiniz.

İnternetin bu gibi imkanlarının gelişmeye başlamasıyla, işsizlikte sorun olmaktan çıkacak gibi. O zaman kişilerin tek derdi, kendilerine bir uzmanlık kazandırmak olacak.