Yediklerinize dikkat edin!

Zamanımızın en büyük problemlerinden biri fazla kilolu olmak. Tıp dilindeki adıyla obezite. Yani vücudun yağ kas dengesinin bozulması ve yağ oranının olması gerektiği sınırı aşması olarak açıklanan durum. Ciddi problemlere neden olabilen bu rahatsızlık söylendiği gibi bütün dünyanın genel sorunu mu acaba?

Türkiye’de yoksulluk sınırı ve açlık sınırı rakamlarının açıklanması ile ortaya şöyle bir tablo çıktı;

  • *Açlık sınırı 1065 TL,
  • *Yoksulluk sınırı 3470 TL,
  • Net asgari ücret 803 TL.

*(Tüik’in 2013’ün Kasım ayına ait, 4 kişilik aileye göre düzenlediği rapordan alınmıştır.)

Açlık sınırında ve yoklsulluk sınırında yaşayan insan sayısını ise güvenilir kaynak bulunabileceğine inanmadığım için yazmadım. Zaten çevrenizdeki insanlara ve gelir düzeylerine bir bakarsanız kafanızda bir oran belirecektir. Bu durumda şişmanlıkla mücadele kadar açlık ile mücadeye de önem veriyor muyuz sorusu akıllara geliyor. Dünya genelinde ise durum daha vahim bir hal alıyor.

yoksul

Dünyanın belli bir kısımı fazla şimanlamış vücutları ile mücadele ederken diğer tarafında ise açlıkla mücadele var. Savaşlar, bebek ölümleri, su kavgaları… Araştırmalara göre 6 milyar kişiden 840 milyonu yeterli gıdaya ulaşamıyor, yani aç. Bunların 200 milyonu ise 5 yaşın altındaki çocuklardan oluşuyor.2 milyar kişi yoksulluk çekerken, 1.2 milyar kişi sağlıklı içme suyu bulamıyor. Her yıl 11 milyon kişi ise açlıktan hayatını kaybediyor. Onların yediklerine dikkat etmesi gerekmiyor.

Tüm insanlığın ortak ayıbı olan bu tablonun gidaşatını değiştirmek için neler yaptık diye düşünüyor muyuz acaba? Hormanal bozukluklar sonucu obezite problemi yaşayan insanlarımız ile ilgili değil dediklerim. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğundan fazlasını yerken hiç düşündük mü başka kimlerin hakkını da yediğimizi? Lütfen yediklerinize dikkat edin!..