ISO 14001 nedir?

Günlük hayatımızda rutin işlerimizi yaparken birçok kez alışverişte bulunuyoruz. Çoğu zaman acelemiz olduğundan ya da ilgimizi çekmediğinden aldığımız ürünlerin ambalajını incelemeden tüketiyoruz. Oysaki ürün ambalajları bize çok şey anlatabilir. Birçok insanımız ise bu ambalajları incelese de ne anlama geldikleri konusunda fikir sahibi değildirler.

iso-14001-cevre-bas-denetci-egitimi

Hemen hemen her ürünün üzerinde gördüğümüz ISO belgesi ibareleri ne anlama geliyor hiç düşündünüz mü? Şirketlerin müşterilerine teminat vermek ya da güvenlerini sağlamak amacı ile aldıkları ISO belgelerini takip etmek çok güç. O kadar çok çeşidi olmasının yanında içerikleri de birbirinden oldukça farklı. Ancak bu belgelerin genel kapsamlarını bilirseniz ürününü aldığınız firma hakkında da genel bir bilgi sahibi olmuş olacaksınızdır.

Bu yazıda sizlere ISO 14001’in genel içeriğinden bahsedeceğim. Diğer bir adı ile Çevre Yönetim Sistemi…

Her kuruluşun kendine has özellikleri olduğunu herkes kabul edecektir. Çevre konusunda da her kuruluşun izlemesi gereken prosedürler ve alması gereken ruhsatlar farklıdır. Kuruluşların çevreye verdikleri zararlar aynı olmadığı gibi alınacak önlemlerin farklı olması da beklenen bir sonuçtur. Kuruluşlar ISO 14001 belgesi almaya karar verdikten sonra belirlenmiş prosedürleri yerine getirmeli ve gerekli ruhsatları sağlamalıdırlar.

ISO 14001’i genel olarak şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Şirketlerin çevreye verdikleri zararı en aza indirmek temel amaçtır,
  • Üretilen ürünün ne olduğundan çok nasıl üretildiği ile ilgili bir standartlaştırma biçimidir,
  • Şirketlerin hangi sektörde faaliyet gösterdiği ya da ne büyüklükte olduklarına bakılmaksızın uygulanabilecek bir yönetim sistemidir,
  • Gönüllülük esasına dayalı bir uygulamadır,
  • Global bir dili vardır ve uluslar arası alanda şirketlerin standartlara uygunluğunu belgeler.

Şirketlerin bu belgeyi almaktaki amaçları müşterilerinin güvenini sağlamak ve çevreye duyarlılıklarını kanıtlamaktır. Tüketiciler de bu belgeyi satın alacakları ürünlerde aramalı ve gerekliliğini şirketlere bildirmelidirler.