Bir kitap önerisi: Küçük Prens

Küçük Prens adlı bir kitap görseniz muhtemelen çocuk kitabı der geçersiniz. Hem de içinde çocuk masumiyetiyle çizilmiş renkli resimler varsa okumak için zaman ayırmayı düşünmezsiniz hatta incelemeyi bile istemezsiniz.

220-242

Ancak size hayata bakışınızı böyle bir kitap değiştirebilir desem ne derdiniz. Edebiyat çevrelerince üç kez okunması gereken kitaplardan denilen bir kitap… Çocuklukta, gençlikte ve yetişkinlikte…

Kitap bir erkek çocuğun gözünden dünyaları anlatıyor. Evet dünyaları. Fantastik bir bakış açısına sahip olan kitapta çok küçük gezegenlerde yaşayan insanları ziyaret eden Küçük Prens, insanları esir alan duyguları görür tek tek. Her gezegende bir başka ders alır ve bize de ders veriri elbette.

Sayılamayacak kadar ders var kitapta. Çocukların büyüklerden farlı bir pencereden baktığını anlatır yazar. Büyüdükçe duyguların kaybolduğunu söyler. Yeteneklerin köreldiğini anlatır okurlarına. Ancak büyüse de çocuk kalmayı başaranlar vardır elbette.

Küçük Prens, hayatta durup düşünmenizi sağlayacak bir kitap. Gününüzün koşuşturmacasında kendinize bir iyilik yapmayı istiyorsanız ve bazı büyüklere değersiz gelen şeyler sizin için hayatiyse okumanızı tavsiye ettiğim bir başyapıttır; Antoine de Saint-Exupery’nin kendi çizimleriyle bezeli kitabı.