Yazın en önemli gıdası hangisi?

Uzmanların söylediklerine göre yazın en çok tüketilen dondurma. Küçüğünden büyüğüne yazın en çok tercih edilen tatlı türünün dondurma olması, buna dair bazı bilinmesi gerekenlerin anlatılmasını gerekli kılıyor. Dondurmanın çok tüketilmesinin elbette yararları var ancak bunun bazı zararlarından da bahsetmiştik. Çocukların özellikle günde bir iki top dondurma tüketmeleri yararlı olurken, fazlasının zarar getireceğini doktorlar söylemekteler.dondurma_yiyen_kediler

Süt ve süt ürünleri kategorisinde değerlendirilen dondurma, birçok vitamine sahip. Bu nedenle süt içmeyi sevmeyen çocukların gelişiminde önemli bir yer ediniyor. A, B, C, D, E vitaminleri içeren dondurma aynı zamanda gelişim için önemli olan fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, çinko gibi mineralleri de içerisinde barındırıyor. Dondurma yeterli ve dengeli beslenmenin önemli bir aracı. Çocukların birçok alamadığı vitamini dondurmadan severek almaları gelişimleri ve zeka düzeylerinin gelişmesine katkıda bulunuyor. Bu nedenle anne ve babaların yazın çocuklarına sağlıklı dondurma ikramlarında bulunmaları gerekir. Ama dediğimiz gibi bunun abartılmaması her zaman isabetli bir davranış olacak.

İştahsız ve zayıf çocukları için dondurma önemli bir besin kayağı. Ayrıca zamanının çoğunu televizyon ya da bilgisayar başında geçirerek tüketen ve aktivite içerisinde olmayan çocuklarında dondurma tüketmesi gerekir. Sağlık problemi olmayan çocuklar düzenli bir şekilde yaz aylarında dondurma tüketebilirler. Ancak 1 yaşını henüz doldurmuş çocuklara dondurma konusunda aşırı bir ikram yapılmamalı. Daha besinleri yeni yeni tatmaya başlayan bu grubun alerji olma riski söz konusu olabilir.

Anne ve babaları çocuklarının zeka gelişimi ve düzenli beslenmeleri için sağlıklı ve güvendikleri yerlerden dondurma çocuklarına ısmarlasınlar ancak bunun aşırı bir şekilde olmasının önüne geçsinler. Vitamin ve mineral bakımından yazın en zengin gıdası olan dondurma, büyükler için de tüketilmesi gereken bir besin kaynağı durumunda.