Yaşam koçluğu

Son yıllarda gündeme gelen ve özellikle sanat camiasında oldukça popüler hala gelen yaşam koçluğu kavramı, çoğu insan için oldukça büyük bir soru işaretidir. Hayat koçu olarak da kullanılan koçluğun en kısa tanımı; kişinin hayatında varmak istediği yere giderken yanında ona destek veren kişi demektir. Yaşam koçları kendisine başvuran insanlara öncelikle; hayatın nere yapmak istediğini ve gelecekte kendini nerede görmek istediğini sorar. Bu soruların cevabına göre kişinin hayattaki hedeflerine ulaşmak için izlemesi gereken yol ve yöntemleri yaşam koçu tarafından verilen destek ile belirlenir.

Çoğu insan günlük yaşamın yoğun temposunda sürekli bir yerlere koşuşturur ve gece yatağa yorgun bir şekilde yatar. Ancak tüm bu çabanın ve yorgunluğun ne için olduğunun bilinmemesi durumunda, yaşam koçu kişilerin harcadığı bu yoğun enerjinin bir hedef doğrultusunda yönlendirilmesini sağlamaktadır. Yaşam koçluğu sürecinde öncelikle kişinin sahip olduğu potansiyeli fark etmesi ve daha sonra kendine geleceğe yönelik hedefler koyması sağlanır.

Yaşam koçluğu asla bir insana ne yapması gerektiğini ya da herhangi bir duruma nasıl tepki vermesi gerektiğini söylemez. Kişinin yaşam koçu, sadece bazı konularda rehberlik hizmeti veren ve geleceğe dair varılması istenen hedef doğrultusunda yapılması gerekenler hakkında tavsiyeler veren biridir. Yaşam koçluğunun ilgi alanı hem günümüz hem de gelecektir. Kişinin günlük yaşamında ne yapmak istediği ve neyi yapınca daha mutlu olacağı karşılıklı diyaloglar ile belirlenir. Kişinin özel hayatını kapsayan duygusal ilişkiler, kariyer planlamaları, sağlık durumu, sosyal çevresi, yaşam alanı, tatil planları, finansal konular ve aile ilişkileri gibi tüm konularda yaşam koçluğu hizmetine başvurulabilir.

Yaşam koçluğu; kişinin gözlerini kapatarak hayal kurmaya başladığında, hayatında var olan tüm alanlarda nasıl yaşamak istediğini düşünmesi ile başlar. Kişinin yaşam koçu; hayali kurulan ve yaşanmak istenen yaşamın mümkün olduğunu, buraya ulaşmak için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda kişiye destek olur. Kişi zaten hedeflerine ulaşmak için yolculuğa başladığında yani hayalleri için bir şeyler yapma çabası içerisine girdiğinde dahi daha mutlu ve huzurlu olacağından, adım adım hedefine doğru kararlı adımlar ile ilerleyecektir.