Etek modeli seçimi

Kadınların giyim tarzının en önemli parçalarından biri olan etekler, vücut yapısına uygun olan doğru modeller seçildiğinde estetik açıdan şık bir görünüm oluşmasını sağlar. Bu açıdan uzun etekler ve mini etekler arasında tercih yaparken kadınların öncelikle kendi vücut yapılarını esas alması gerekir. Vücut yapısı kişinin sadece kilosu ile ilgili bir kavram değildir ve söz konusu giyim aracı etekler olduğunda işin içerisinde bacak boyu da girer.

Mini etekler birçok kadının beğendiği kıyafetlerden biri olmasına rağmen yanlış tercih edildiğinde oldukça kötü bir görünüm oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle kilolu bayanların mini etek tercih ederken mümkün olduğunca diz hizasının üzerine çıkmaması gerekir. Kilolu bayanlar diz hizasının en fazla 5-10 cm kadar yukarısındaki mini etek modellerini ve basen görünümünü daha ince göstermek için koyu renk tonlarını tercih etmelidir. Mini etek daha çok uzun boylu kadınların tercih etmesi gereken bir etek modelidir ve doğru kullanıldığında göz alıcı bir etki oluşmasını sağlar.

Uzun boylu kadınların tercih etmesi gereken mini etek modelleri kilolu bayanların tam tersine, diz hizasının 15-20 cm kadar üzerinde olan modellerdir. Kilo sorunu olmayan ve uzun boylu olan kadınların tam diz hizasında giyeceği etekler hem bacaklarının daha kısa görünmesini hem de basenlerinin olduğundan daha geniş durmasına neden olur. Ayrıca kilolu bayanların kaçınması gereken dar etekler, kilo sorunu olmayan ve uzun boylu olan kadınlar için idealdir çünkü bacaklarının güzelliğini ortaya çıkartır.

Kilo sorunu olmasa dahi boyu kısa olan kadınlar minik etek giyerken, mutlaka topuklu ayakkabı ile estetik görünümü desteklemelidir. Kısa boylu bayanların tam diz hizasında yer alan etekleri giymekten de kaçınmasında fayda vardır çünkü bu tür modeller bacak boyunun tam ortadan ikiye bölünmesine ve dolayısı ile kişinin alt bedeninin daha da kısa görünmesine neden olur.

Yüksek bel uzun etek tercihinde de boy ve kiloya göre doğru seçim yapılması gerekir. Kilolu bayanlar uzun etek seçerken mümkün olduğunca ayak bileklerinin yukarısında, diz kapaklarının altında yer alan modellere yönelmelidir. Diz kapaklarının 10-15 cm altında yer alan uzun etekler, kilolu bayanlar için idealdir. Tam ayak bilekleri hizasında yer alan eteklerin kullanılması hem bacakların daha kalın hem de boyun daha kısa görünmesine neden olur.