Erkekler için cilt bakımı

Günümüzde artık erkekler de, en az kadınlar kadar ciltlerine özen göstermekte ve cilt bakımı yapmaktadır. Çoğu erkek farkında olmasa da, dünya atmosferinin sürekli kirlenmesi ve büyük şehirlerdeki hava kirliliğinin daha da fazla olması nedeniyle, erkeklerin ciltleri normalden çok daha erken yaşlanmaktadır. Ayrıca kadınlardan farklı olarak erkeklerin düzenli sakal tıraşı olması, cildin sürekli bir erozyona maruz kalmasını sağlar.

Erken yaşlardan itibaren tüm erkeklerin cilt bakımı için yapabileceği ilk şey, cildin nem dengesinin korunmasını ve böylece yaşlanma etkilerinin azaltılmasını sağlamaktır. Ayrıca genel olarak birçok erkeğin umursamadığı cilt tipi de, doğru şekilde saptanmalı ve cilt tipine uygun bir nemlendirici ürün kullanılmalıdır.

Kuru ya da yağlı cilt tiplerine göre kullanılması gereken bakım ve temizlik ürünleri farklı olduğundan, sakal tıraşıyla birlikte cildin yıpranması da hesaba katılarak doğru ürünlerin kullanılması gerekir. Cilt temizliğinin düzenli ve doğru ürünlerle yapılması cilt yüzeyindeki ölü hücrelerin temizlenmesini sağlayarak, cildin daha sağlıklı olmasını ve ayrıca sakal tıraşıyla oluşan tahrişin azalmasına büyük oranda yardımcı olacaktır.

Mümkün olduğunca sakal tıraşını banyo yaptıktan sonra olmak, banyo esnasında kıl kökleri iyice nemlendiği için tıraşın hem daha kolay yapılmasını hem de cilde daha az zarar verilmesini sağlayacaktır. Ayrıca banyo yapma imkanı olmadığında tıraş köpüğü ya da jeli gibi ürünlerin parmak ucuyla masaj yapılarak en az 1 dakika boyunca sakala uygulanması, cildin nemlenmesine yararı olur.

Tüm bunların haricinde sigara kullanımı, hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme de cildin erken yaşlanmasına neden olan faktörler arasındadır. Doğru bir beslenme alışkanlığı ve düzenli egzersiz ile hızlandırılan kan dolaşımı sayesinde, erkekler de uzun yıllar boyunca genç bir görünüme sahip olabilir.