WordPress ile blog oluşturma

En çok tercih edilen CMS sistemi WordPress, kolay kullanım ve kurulum sayesinde, giderek daha da yaygınlaşmaya başlıyor. Bizlerde internet sitelerinin hızla artmaya başladığı şu zamanlar da, kendi kişisel sitesini kurmak isteyenlere genel hatlarıyla kısa sürede nasıl wordpress tabanlı site kurulur anlatalım.

  1. WordPress’in resmi sitesinden en son sürümünü indirin. Manüel kurulum veya wplogoblue-stacked-rgbdaha kolay bir şekilde otomatik kurulum yapabilirsiniz. Bu kısmı anlatmayacağım çünkü hosting firmanıza da bu kısmı yaptırabilirsiniz. Sonraki aşamalar daha önemli.
  2. Tema seçiminde lütfen profesyonel temalar seçin ve para ödemekten korkmayın. Diğer bedava alacağınız temalar işinize yaramayabilir. Ama siteniz üzerinde bir planınız yoksa, ücretsiz kullanabilirsiniz. Ama ben yine de tavsiye etmiyorum.
  3. Site ve teme kurulduktan sonra ayarlar/kalıcı bağlantılar deyip, özel alan seçeneğine gidin. %postname% yazıp kaydedin. Eğer yazma izinlerinde bir sorun varsa, .htaccess dosyasına bu kodu yapıştırın ve sucunuza gönderin.
  4. SEO eklentisi çok önemli. Yazı paylaşmadan SEO eklentisi kurmayı unutmayın. All in SEO pack işinizi görecektir.
  5. Temanızın içerisinde bulunan örnek yazılar, resimler gibi bağlantıları ya silin ya da değiştirin.
  6. Wp-content klasöründe yazma izinlerini 777 yapın. Cache klasörü varsa onunda yazma izinlerini 777 yapın. Uploads klasörü oluşturun.
  7. Güzel bir logo yapın veya para harcayıp yaptırın. Kişisel sitenizin daha iyi görünmesi adına iyi bir logo yaptırabilirsiniz.
  8. Uygun menü oluşumlarını yapın. Gereksiz menülerden kaçının. Ne kadar sade bir siteniz olursa, o kadar güzel ve kullanışlı bir siteye sahip olmuş olursunuz.
  9. Domain almadan öncede, firmalar hakkında araştırma yapın. Sağlam bir firmadan domain ve hosting hizmeti almanızı tavsiye ederim. Sonradan başınız ağarmasın. Ücretsiz domain ve hosting ile site açmaya kalkmayın. Pek bir anlam ifade etmez.