Bilgi ekonomisinde para kazanmak

Herkes para kazanmanın para kazanmadan olmayacağı kanaatinde. Yani param yok, öyleyse nasıl ve nereden başlayıp da, para kazanayım? Düşünüldüğü zaman doğru bir soru. Ancak sorunun doğruluğu bilgi ekonomisi düşünülmediği zaman mümkün oluyor. Çünkü endüstriyel dönemlerdeki gibi, çok parası olan değil, çok bilgisi olan bir zaman içerisindeyiz. Ekonomik kriterlerde bu şekilde belirleniyor. Biliyorsunuz ki bilgi ambarı internet. Eğer internet üzerinden her hangi bir sorunu çözer ve bilginizle ufak bir girişimde bulunmayı başarabilirseniz, kısa zamanda sizlerin de para kazanma, büyük işler yapma şansınız olur.html-flowchart

Nasıl olacak?

Öncelikle artık bir problemi çözen değer yaratıyor ve bu değer para ediyor. Ortada tespit ettiğiniz bir sorun varsa, bu sorunu halledecek ürün veya hizmet vererek, kısa sürede iyi bir girişimci olabilirsiniz. Ama bunun da bazı zorlukları var. Öncelikle bulduğunuzu düşündüğünüz sorunun üstüne gitmeniz gerekir. Değer yaratıp, yaratmayacağına bakmanız gerekir. Mesela internet üzerinden ürün satmayı hedefliyorsunuz. Ama zaten bunu yapan binlerce site var. Sizin fakınız olmalı. Bir sorun üzerine odaklanıp da mı ürün satmaya başladınız? Yoksa satmak için mi satıyorsunuz? Arkasında ilgi çekici bir vaat yoksa, sanıyorum sizin işiniz zor olabilir. Ama iyi bir vaatle ortaya çıkarsanız, bu vaatte zaten sorunları çözen bir unsur içermeli, o zaman başarılı bir internet girişimcisi olabilirsiniz. Yapmanız gereken internette dolaşan insanların ne aradığını ve neyi öğrenmek istediğini görebilmek için birazcık internet teknolojilerinden anlamak. Bunun yanında gündemi de takip etmek.

Artık düşük sermayelerle internet üzerinden kurabileceğiniz bir site veya firma, sizleri ileriye dönük kazanç sağlayacak iyi bir kapı olabilir. Sadece yapılması gereken inanmak, ve yapmak. Gerisi büyük bir tevekkülden ibaret.