Windows Disk Birleştiricisi

Ülkemizdeki bilgisayar kullanıcılarının oldukça büyük bir bölümü işletim sistemi olarak çeşitli Windows sürümlerini kullanıyor olmasına rağmen çoğu insan “Windows Disk Birleştiricisi”nin tam olarak ne işe yaradığını merak etmektedir. Windows içerisinde dahili olarak sunulan bir araç olan Disk Birleştiricisi, sabit disk(Harddisk) üzerinde bulunan parçalanmış dosyaları birleştirmektedir. Windows’un birçok farklı sürümünde bir Windows bileşeni olarak sunulan Windows Disk Birleştiricisi haricinde bu işlemi dışarıdan kurularak harici olarak yapabilecek programlar da mevcuttur.

Bilgisayar ortamındaki tüm verilerin sayısal değerler olarak saklandığı alan olan sabit disk, Windows işletim sisteminde kullandığınız programların ve bileşenlerini, oyunların ve müzik ya da ses gibi ortam dosyalarının tamamının depolandığı yerdir. Sabit diskiniz üzerinde çeşitli yerlere yerleştirilen bu veriler, zamanla düzenli bir biçimde depolanamaz hale gelir. Uzun süre boyunca kullanılan sabit diske birçok ortam dosyası ve yazılım eklendiğinden, belirli bir müddet sonra bilgilerin parçalanarak depolanması söz konusu olur.

Sabit diskte kayıt altına alınacak verinin tamamının düzgün bir biçimde yerleştirilebileceği bir alan olmaması, Windows’un bu veriyi çeşitli parçalara bölerek sabit diske yerleştirmesine neden olur. İlk bakışta bu durum herhangi bir soruna neden olmayacakmış gibi görünse de, kullanıcı bilgisayardaki verileri kullanmak istediğinde işlemci(CPU) ilgili dosyaları çağırmak için sabit diske komut verir ve sabit diskin okuyucu kafası da parçalı dosyaları bulmak için çok fazla hareket eder. Sabit diskin okuyucu kafasının tek bir alanda değil de birçok alanda bulunan verileri teker teker okumaya çalışması işlemin daha uzun sürede gerçekleşmesi manasına geldiğinden, bu durumda bilgisayarın daha yavaş çalışmasına neden olacaktır.

İşte tam da bu aşamada devreye giren Windows Disk Birleştiricisi, sabit disk üzerinde bulunan verileri parçalarının düzenlenmesini ve belirli bir bölüme bütün olarak yerleştirilmesini sağlar. Düzenli bir şekilde Windows Disk Birleştiricisi’ni çalıştırmak sabit diskinizde depolanan verilerin düzenli bir halde kalmasını sağlayacağından, bilgisayarınızın işlemcisi de ilgili verilere çok daha kısa süre içerisinde ulaşacaktır. Sabit diskin çok uzun süre birleştirilmemesi çok büyük boyutlarda veri parçalanmasına neden olarak, sabit diskin çok fazla gürültü yapmasını ve bilgisayarın fark edilir şekilde yavaşlamasını sağlayacaktır. Sabit diskteki kayıtlı verilerin çok fazla parçalanması ayrıca diskin fazla ısınmasına da neden olabileceğinden, bu durum donanımsal sorunlara dahi neden olabilmektedir.