Wav uzantısı

Bilgisayar dünyasında kullanılan ilk ses saklama biçimlerinden biri olmasına rağmen günümüzde hala kullanılan WAV formatı, İngilizce “Wave” yani dalga kelimesinden gelmektedir. Bilgisayar dünyasında MS-DOS dönemini kapatarak tüm kullanıcıların farklı bir ve günümüze dek süren bir deneyim yaşamasını sağlayan Microsoft 3.1 döneminden beri sayısal ortamda temel ses saklama biçim olan WAV, günümüzde dünya devi haline gelen Microsoft’un büyük sıçrama yapan işletim sistemi Windows 3.1’in de popüler hale gelmesini sağlamıştır.

Microsoft ve IBM işbirliği ile küçük boyutlara sahip ses dosyalarının bilgisayar ortamında sayısal veri olarak saklanabilmesini ve çalınabilmesini sağlamak adına geliştirdiği WAV formatı, “herhangi bir sıkıştırma” işlemi uygulanmadan ses dosyasının olduğu şekli ile depolanmasına imkan tanımaktadır. Bilgisayar dünyasında uzun süre boyunca kullanılan WAV formatı, günümüzde eskisi kadar çok tercih edilmese de hala kullanılmaktadır. WAV formatının çok basit bir yapıya sahip olması Windows 3.1 işletim sisteminde ve sonrasında ses dosyalarının kolay bir biçimde işlenebilmesini sağlamıştır.

Bugün kullanılan Windows İşletim Sistemi sürümlerinde hala temel ses dosyası formatı olarak kabul edilen WAV, dosya sonuna eklenen “.Wav” uzantısı ile tanımlanmaktadır. WAV uzantısı her ne kadar kişisel bilgisayar(PC) kullanımı için geliştirilmiş olsa da internetin ortaya çıkması ve çok hızlı bir biçimde dünya geneline yayılmasıyla, internet ortamındaki küçük müzik dosyalarında da kullanılmıştır. WAV uzantısı her ne kadar Microsoft ve IBM ortaklığı ile geliştirilmiş bir ses dosyası formatı olsa da, Apple tarafından tüm Macintosh ürünlerinde de geçerli format kabul edilmiştir.

Günümüzde internet dünyasında çok hızlı gelişen bilgi paylaşımına ayak uydurmak adına ortaya çıkan Mp3 formatı kadar veri sıkıştırma imkanı sağlamayan WAV formatı, yine de çok basit bir yapıya sahip olduğu için kullanılmaktadır. Mp3 gibi formatların aksine WAV uzantılı ses dosyaları, seslerin sadece sayısallaştırılmış halidir. Tüm bilgisayarlardan son derece kaliteli ses çıkışı alınmasını sağlamalarına rağmen WAV formatlı ses dosyaları, sabit diskte oldukça fazla yer kaplamaktadır. Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının WAV uzantılı müzik dosyalarını pek fazla tercih etmemelerinin en büyük nedeni de, WAV dosyalarının hem çok uzun sürede indirilmesi hem de sabit diskte çok fazla yer kaplamasıdır.