White hat SEO nedir?

SEO internette görünür olmak isteyenlerin sitelerinde yaptıkları arama motorlarına uyum çalışması. Bu çalışmalar sayesinde arama motorlarında görünme yani üst sıralara çıkarak popüler olma, fazla trafik elde etme sağlanabilmekte. Ancak bu SEO ikiye ayrılıyor. White hat SEO ve Black hat SEO olarak. Birincisi arama motorları için en sağlıklı olan ve herhangiSEO Perfect Company bir zararı olamayacak çalışmaları kapsamakta. İkincisi ise, arama motorlarının savaş açtığı çalışmaları kapsar. Bu çalışmaları yapan kişilerin siteleri süresiz olarak kapatılmakla cezalandırılır.

White hat SEO

Google arama motorları piyasasına liderik etmekte. Herkes bu arama motorunda ilk sırada çıkmak için mücadele içersindeler. Bunun için para harcayarak SEO danışmanlıklarına sitelerini emanet ederler. Bu SEO ajansları White hat SEO ( Beyaz şapka SEO ) uygulamalarıyla sitelerin Google sonuçlarında yükselmelerini sağlarlar. Bunu yaparlarken Google politikalarına uygun çalışmalar yaptıklarından herhangi bir cezai yaptırıma maruz kalmazlar. White hat SEO çalışmaları Google’nin en sevdiği çalışmalar olduğu içinde kalıcı ve kısa zamanda sonuç alarak, sitelerin hedeflenen yerlere ve trafiğe ulaşmasını sağlarlar.

Black hat SEO

Diğer SEO çalışmalarının tam tersi bir uğraş burada söz konusu olmakta. Hack SEO olarak da bilinen bu çalışmalar, Google tarafından sevilmez. Haksız rekabetin olduğu bu çalışmaların amacı, Google kullanıcılarına bilgi ve hizmet vermekte değildir zaten. Bazı kimseler yüksek arama potansiyeline sahip olan kelimelerde yasal olmayan SEO çalışmalarıyla iki ay gibi kısa bir sürede ilk sıraya çıkarlar. Aldıkları reklamla da para kazanırlar. Hizmet veya fikir siteleri gibi kurdukları sitelerde anlamsız içerikler vardır. Bunların hepsi spam ve haksız bir yükselişe geçmek için kullanılan yüksek hitli kelimelerdir. Google bunları tespit eder etmez, spam olarak belirler ve sandbox denilen süresiz bir kapamaya maruz bırakır.

White hat SEO için çalışma

Anlattığımız gibi en güzel çalışmalar bu SEO ile mümkün olur. Sabır ve zamana yayılan bir çalışma gerektirir. Bu nedenle hemen sonuç almak söz konusu değildir. Zaten Google içinde kıstas bu. Yeni bir sitenin birden üst sıralara gelmiş olması, spam olarak değerlendirilir.

  1. SEO dostu link çalışması
  2. Her gün güncelleme çalışmaları
  3. Sosyal medya gibi her gün güncellenen sitelerden referans alma
  4. Başlık ve içeriklerde anahtar kelime optimizasyonu
  5. Kot hatalarının ayıklanması
  6. Pingleme çalışmalarının yapılaması