İncir.com nedir?

Geç girişimcilerin en çok ilgilendiği sektörün e-ticaret olduğu daha önceki makalelerde işledik. Bunun sebebi, sanal mağaza kurulumunda masrafsız bir iş modelinin imkanlı olması ve bunun internetten pazarlama becerisi olanlar tarafından sıfır koyup, on kazanmak incir3anlamında çok iyi avantaj sağlamasıydı. Bu modeli daha iyi geliştiren ve genç girişimcilerin ilgilendikleri bu sahayı kendilerine daha profesyonel olarak sunan site incir.com’dur.

İncir.com sayesinde kendi e-ticaret sistemini kurmak isteyen kişilerin alt yapı sistemlerine para harcamadan kolaylıkla buna sahip olabiliyorlar. Biliyorsunuz kapsamlı bir e-ticaret şirketine sahip olmak isteyen birinin yapması gereken yatırımlar şu şekilde karşımıza çıkar. Öncelikle hosting ve domain masrafları. Bu e kolayıdır belki de. Gerekli olan e-ticaret yazılımı da işin en kolay yapılan kısmı. Bunların dışında bir şirkete sahip olmanız lazım. Ödeme ve pos hizmetlerinin bankadan alınması için bu şart. Daha sonra tedarikçilerle yapılacak anlaşmaları yürütmeniz lazım. Tedarikçilerden temin ettiğiniz malların depolarda beklemesi için büyük bir alan. Siparişlerin takibatını yapmaları için müşteri hizmetleri. Kargo işleriyle uğraşan bir grup, bunların yanında hukuksal işlerle uğraşan bir departman. Son olarak da reklam birimine ihtiyacınız var.

Bunların sağlanması için gerekli olan sermaye çok fazla. Peki bunları size sunan biri olsa ve siz sadece sanal mağazanın pazarlamasıyla uğraşsanız nasıl olurdu? İyi olurdu diyorsanız, incir.com tam size göre. Her türlü arka plan çalışmalarını incir.com kendisi yürütüyor. Tedariğinden hukuksal işlere kadar. Siz sadece sanal mağazanın tanınması ve rakiplerden sıyrılarak, gerekli olan kitleye ulaştırılmasıyla uğraşıyorsunuz. Satılan malın kar oranı da incir.com ile paylaşılıyor. Karın en fazlası size, en düşüğü incir.com’a veriliyor.

Nasıl tanıtabilirim?

50 bin sanal mağaza var. Bunların arasından sıyrılarak satış yapmak zor. Ama işi bilenler için büyük sanal mağazaların satışları kadar olmasa da –bu imkansız ilk seneler, ya da tamamen- kendinizi geçindirecek 5 bin lira gibi kazançlar ilerleyen senelerde kazanmanız mümkün. Bunun için internetten pazarlamaya hakim olmak lazım. Mesela SEO, SEM gibi iki önemli konuda bilgili olmak lazım. Sosyal medya pazarlama, niş pazarlama belki ileride mobil pazarlama gibi bilgileri öğrenmeli ve yapmalısınız. Reklam çalışmaları için de bir takım bütçe ayırmak lazım. Bunun yanında yakın çevrenize tanıtım yaparak başlayacaksınız. İlk satışlarınız belki de arkadaşlarınızdan gelecek. İşe girmeden önce yapabileceğiniz veya yapamayacağınız konusunda bir düşünün.