Vezüv Yanardağı

İtalya’nın Napoli kentinde bulunan Vezüv Yanardağı, günümüzde hala “aktif” olarak kabul edilen ve yaklaşık olarak 1250 metre yüksekliğe sahip olan bir yanardağdır. Avrupa ana karasındaki diğer yanardağlardan aktif olmasıyla ayrılan Vezüv Yanardağı, son yüz yıl içinde aktivite gösteren tek volkanik oluşumdur. Etna ve Stromboli gibi diğer ünlü yanardağlar da bölgedeki adalarda yer almaktadır. Vezüv Yanardağı’nın sahip olduğu ün ise şüphesiz arkeologların ve tarihçilerin araştırmaları sonucunda ortaya çıkan Pompei uygarlığının yok olmasıyla ilişkilidir.

Semavi dinlerde bahsi geçen Pompei toplumunun yok oluşuna neden olan Vezüv Yanardağı, bu özelliği ile tarih boyunca bilim insanlarının ve araştırmacıların ilgisini çekmiştir. M.S. 79 yılında püskürmesi ile Pompei, Stabia ve Herculaneum kentlerini yok eden Vezüv Yanardağı, tüm bu yerleşimlerin içinde yaşayan insanlar ile birlikte yok olmasına neden olmuştur. Tarih perdesinde Spartaküs İsyanı’na da ev sahipliği yapmış bir bölge olan Vezzüy Yanardağı, M.Ö. 73 yılında beraberindeki 77 arkadaşı ile yanardağa saklanmıştır.

Antik bir Roma kenti olan ve günümüzde İtalya sınırları dahilindeki Napoli yakınlarında yer alan Pompei günümüzde kısmen gömülü, kısmen de yıkıntı halindedir. Yaklaşık olarak 2 bin yıl öncesinde son derece hareketli bir merkez olan Pompei, Vezüv Yanardağı’nın M.S. 79 yılında püskürmesi ile haritadan silinmiştir. 24 Ağustos 79 tarihinde başlayan Vezüv Yanardağı faaliyeti iki gün boyunca devam etmiş ve Pompei şehri lav ve volkanik kül nedeniyle yok olmuştur. Yaklaşık olarak 1700 yıl boyunca aranan Pompei kenti, 1748 yılında bir tesadüf sonucunda keşfedilmiştir.

Vezüv Yanardağı bölgesinin aslında Pompei şehrine ev sahipliği yaptığının anlaşılmasının ardından yanardağ ve çevresi üzerinde birçok araştırma yapılmıştır. Günümüzde önemli bir turizm merkezi haline dönüşmüş olan Vezüv Yanardağı bölgesi, dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri ağırlamaktadır. Roma İmparatorluğu zamanındaki kent yaşamının daha iyi anlaşılmasını sağlayan Pompei kalıntıları, medeniyet tarihi açısından da önemli bir alandır. UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınan Vezüv Yanardağı bölgesindeki Pompei şehri kalıntıları, İtalya’nın en popüler turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir.