Mona Lisa tablosunun sırrı

Sanat tarihçilerinin neredeyse tamamı tarafından bilinen medeniyetin en önemli sanat eserlerinden biri olarak kabul edilen Mona Lisa, kendi has gülümsemesi ile bazıları için de dünya üzerindeki en değerli tablodur. Fransızlar tarafından La Joconde, İtalyanlar tarafındansa La Gioconda olarak bilinen Mona Lisa tablosu, ressam olmanın da ötesinde çok yönlü bir sanat ve bilim insanı olarak kendi başına bir sır haline gelen Leonardo Da Vinci’ye aittir. 16. yüzyıllar Leonardo Da Vinci tarafından İtalya’nın Floransa bölgesinde çizilen Mona Lisa, günümüze dek insanoğlunun üzerinde birçok komplo teorisi ürettiği bir sanat eseri de olmuştur.

Mona Lisa tablosunun sırrı ile ilgili bu kadar çok spekülasyon olmasının en büyük nedeni, şüphesiz eser sahibi Da Vinci’nin ressamlık dışında oldukça geniş bir alanda çalışmalar yapmış olmasıdır. Bazı iddialara göre fotoğraf makinesini dahi icat etmiş olan Da Vinci, insanoğluna “teknik resim” olarak nitelendirilen ve mühendisliğin en önemli alanlarından olan bir tekniğe de kazandırmıştır. Heykeltıraşlığı dışında anatomiyle de ilgilenen Da Vinci, çok yönlü kişiliği ile Mona Lisa’nın da basit bir tablo olmaktan çıkmasını sağlamıştır. Günümüzde Fransa’daki dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nde sergilenen Mona Lisa tablosunda resmedilen kadının kim olduğu dahi 2005 yılına kadar bir sır olarak kalmıştır.

Oturmuş bir kadının resmedildiği Mona Lisa tablosunun modeli hakkında birçok araştırma yapılmış ve ortaya çeşitli iddialar atılmış olsa da, günümüzde hala kesin olarak modelin kimliği bilinmemektedir. Çoğu insana göre bilinen insanlık tarihinin en zeki insanlarından biri olan Da Vinci’nin tabloda anıtsal bir kompozisyon kullanması ve modelin yüz ifadesindeki belirsizlik, Mona Lisa’nın dünya çapında ün kazanmasına neden olmuştur. Tablonun atmosferinde hakim olan ilginçlikler dahi Mona Lisa’nın gizemli bir kimliğe kavuşmasını sağlamıştır. Mona Lisa belki de bugüne dek üzerinde en çok araştırma yapılan sanat eseridir.

Louvre Müzesi’nin tartışmasız en ünlü eseri olan Mona Lisa, tarihçilerin kaynaklardan faydalanarak gizemleri çözmek için uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir eserdir. Aynı zaman modern teknolojinin gelişmesi ile bilim insanlarının lazer teknikleri ile fiziksel olarak da araştırdığı Mona Lisa, bu anlamda da derinden araştırılmıştır. Da Vinci’nin dahi yapısı nedeniyle tablo üzerine bir takım mesajlar gizlemiş olabileceğini düşünmüş olan sanat tarihçileri, Mona Lisa’nın lazer teknikleriyle araştırılmasına izin vermiştir. Ancak tüm bu çalışmalara rağmen bilimadamları Mona Lisa üzerinde tarihin kayıp gizemleri ya da Da Vinci’nin kendisi hakkında herhangi bir bilgi bulamamıştır.