Bebeklerde kızamık hastalığı

Kızamık hastalığını gelişen tıp sayesinde fazla duymasak da o hale bebekler için önemli bir tehlike oluşturuyor. Damlacık hastalığı olarak da bilinen kızamık, daha önceleri herkeste 15 yaşına dek görüne biliyordu. Ancak daha sonra okullarda yapılan kızamıkla mücadele programı içerisinde iğne kampanyaları, hastalığın kökü kazımaya yetti. Ancak bebeklerde bu hastalık solunum yoluyla hale geçerli bir rahatsızlık durumunda. Bunda bebeklerin daha hassas bir bağışıklık sistemine sahip olmasının önemi büyük.kizamik-bebek

Yılda bir milyona yakın ölümlerin sebebi kızamıktan kaynaklandığı söyleniyor. Tabi bu rakamın büyük bir çoğunluğunun içerisine tıbbi olanakların gelişmediği ülkeler alıyor. Şükür ki birçok memleketten daha iyi bir sağlık birimine sahip olan ülkemizde, kızamık tehlikeli bir virüs olmaktan çıkarılmıştır. Bebeklerde kızamığın görülmesi halinde hemen doktora başvurulması, virüsün temizlenmesini hemen sağlayacaktır.

Bebeklerde kızamığın belirtilerine gelince, eğer bebeğinizde nezle, gözlerinde numberswiki.com

çapaklanma, iştajsızlık, kızarıklık, ateş gibi normal olmayan durumlar söz konusu oluyorsa, kızamığın başladığını anlayabilirsiniz. Özellikle göz bebeklerinin küçülüp, beyaz tabakanın iyice belirginleşmeye başlaması da kızamığın önemli bir habercisi olmakta. Bu durumda anne ve babanın yapması gereken hemen bir hastaneye gitmek olmalı. Eğer çocuklara herhangi bir ilaç tedavisi yaparak önlem alınmaya çalışılırsa, yanlış ve istenmeyen sonuçlar doğmuş olabilir.

Eğer kızamığa müdahale edilmezse, bağışıklık sisteminde olan tahribat başka virüslerinde vücuda nüfus etmesine sebebiyet verecek. Bu durumda çocukta eğer öksürük başlangıcı, nefeslerde düzensizlik, kulaklarında ağrı gibi haller yaşanacak olursa, başka bir zehrinde çocuğun vücuduna girdiğini söyleyebiliriz.

Kızamıkla en iyi mücadele koruyucu aşının bebeğin dokuzuncu ayı doldurduktan sonra yapılacak olan aşı. Birde anne sütünde bulunan koruyucu maddelerin bebekleri kızamık gibi hastalıklardan koruduğu ve bağışıklık sistemlerini güçlendirdiği bilinmekte. Bu nedenle anne sütüne devam edilmesi ilk sene çok önemlidir.