Utangaçlık sendromu

Sosyal olmayan kişilere a-sosyal olarak bir niteleme yaparlar. Kişinin sosyal olamamasının sebebi, ya iletişim beceriksizliği ya da utangaçlık dolayısıyla meydana gelir. Aslında utangaçlık beraberinde iletişim becerisizliğini doğurur. Şayet kişi, tanımadığı insanlarla konuşmanın bir meziyet olduğu kanısına sahip kişilerce yerine getirildiğini düşünür. Kendisinde ise, bu yetinin hiçbir zaman olmayacağını ve olamayacağı kanaatinde yaşar.utangaclik-1

Bu tür bir hisse sahip olan kişiler, ailesiyle olan iletişiminde sorun yaşayan kişiler olarak karşımıza çıkar. Yani şahıs, en yakını olan ailesiyle bile etkileşim kurmakta sorunlar yaşıyor, görüş ve düşüncelerini açıklamakta yetersiz olduğunu, anlaşılmaz olduğunu düşünüyorsa –kaldı ki konuşması sırasında kendi dertlerini açıkça ifade ederler. Ancak gelişim bozukluğu ve ruhsal nedenlerden dolayı, her konuştuklarının yanlış ve anlaşılmaz olduğu kanaatini taşırlar- ruhsal anlamda sorunlu veya sorunlara açık bir şekilde hayat sürüyor demektir.

Utangaçlık nasıl yok edilir?

Utangaçlık Allah’ın kullarına verdiği fıtratta saklı olan Vehbi bir meziyet. Bunun yok edilmesi asla imkanlı değil. Allah’ın kullarına bu eziyeti vermesinin sebebi, toplumsal ahlaksızlık olara değerlendirilen işlerin yerine getirilmesini önlemesinden dolayı. Yani bir kişi, hırsızlık yapmıyor, büyüklerine saygısızlık etmiyorsa bu durum utanma duygusunun verdiği bir davranış. Ancak bu duygunun itidalli bir şekilde disiplin içerisine alınması şart. Yoksa kişi, hayatı boyunca düşünce ve fikirlerini açıklayamayan, anlatamayan, insanlarla diyalog kuramayan bir kişiye dönüşür. Bu da ileride kötü davranış ve fiillerden medet ummasına kişinin sebep olur.

Eğer kendinizi toplum içerisinde rahatsız hissediyorsanız, az bir derecede bu sendroma yakalanmış olabilirsiniz. İletişim kurmada sorunlar varsa, yine bu sendromun bir nedeni olabilir. Kendinizi gözden geçirin ve tartın. Şunu da unutmayın. Anlaşılmaz değilsiniz. Kimse anlaşılmaz değil. Sadece ruhi yapınız size anlaşılmaz biri olduğunuzu söylediğinden kendinizi bu şekilde hissediyorsunuz. O zaman kulak vereceğiniz kişiyi iyi seçin. Size güzelliklerden bahsetsin.