Unutmanın yolları

Genellikle her insanın hayatında unutamadığı bir aşk hikayesi vardır ve ayrılıkla sonuçlanan bu ilişkilerin etkisi oldukça uzun süre devam eder, bazen hiç bitmeyeceği dahi sanılabilir. Kişinin sevdiği insanla yaşadığı anıları ve güzel hisleri unutamaması kendisine büyük acı verdiğinden, unutmak için birçok yönteme başvurur. Öncelikle hiçbir insanın vazgeçilmez olmadığını bilmeniz ve bu sürecin nasıl olsa yer ya da geç biteceğini düşünmeniz gerekir. Ancak zamanla bu acının geçeceğini bildiğiniz halde yine de unutmak elinizden gelmiyorsa, işte size yardımcı olabilecek birkaç tavsiye;

Arkadaşlara dönüş

Çoğu insan yeni bir ilişkiye başlamanın verdiği heyecanla arkadaşlarına daha az zaman ayırmaya ve sevgilisi ile daha çok zaman geçirmeye başlar. Arkadaşlıkların bu şekilde ihmal edilmesi, yeni ilişkinin heyecanı ve karşı tarafı tanımanın cazibesiyle akla dahi gelmez. Ayrılık sürecinde uzun zamandır ihmal ettiğiniz arkadaşlarınızı arayarak, onlarla daha fazla zaman geçirmeye çalışın. Sevgililer ve aşklar hayatınızdan her zaman geçip gidebilir ancak baki kalan dostluklar olacaktır.

Bilinçaltınızı tarayın

Kendinize telkinler uygulayarak yaşadığınız ilişkinin gerçek anlamda bir aşk olup olmadığını sorgulayın. Uzun süre boyunca herhangi biriyle birlikte olunmamasının ardından başlanılan ilişkiler, kişinin tekrar yalnız kalma korkusundan dolayı olduğundan daha değerliymiş gibi algılanabilir. Kendinize hayatınızın sonuna kadar yalnız kalmayacağınızı ve geleceğin yeni aşklara gebe olduğunu söyleyin. Buna başlarda inanmasanız dahi kendi kendinize bu şekilde telkinler uygulamak emin olun işe yarayacaktır.

Etrafınıza bakın

Ayrılık acısının ardından kendinizi eve kapatarak unutmak istediğiniz anıları kafanızdan atamazsınız. Bu tür hareketler tam tersine kafanızda eski anılarınızın canlanmasına neden olarak, unutmak yerine daha da çok hatırlamanıza neden olacaktır. Dışarıya çıkın ve hayatın devam ettiğini görün. Yeni insanlarla tanışın, tanışın ki yeni anılar oluşturun ve beyninizin eski anılardan başka şeyleri de hatırlamasına imkan tanıyın.

Aile ile kucaklaşma

Sizi gerçek anlamda seven, düşünen ve her zaman yanınızda olan ailenizle daha fazla zaman geçirin. Aileniz sizi hiçbir karşılık beklemeden seven ve her zaman iyiliğinizi isteyen hayatınızdaki yegane varlıktır. Onlarla vakit geçirmek kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır, bundan emin olabilirsiniz.

Yeniliklere açık olun

Hayatınıza yeni uğraşlar, arkadaşlar, mekanlar ve alışkanlıklar katın. Bu şekilde girdiğiniz farklı ortamlarda yeni insanlarla birlikte olarak beyninizin adaptasyon süreci içine girmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde herşeyin yeni olduğu bir dünyada emin olun eskiyi düşünmek için vakit dahi bulamayacaksınız.