Ülkemizde Kore Kültürüne Olan İlgi

Son zamanlarda gençler arasında Uzakdoğu kültürüne olan merak oldukça artmış durumda. Yiyeceklerine, içeceklerine, dizilerine, filmlerine, giyimlerine…  Kısacası her şeyiyle Uzakdoğu kültürü gençliğin ilgi odağı olmuş durumda.

guney20kore20bayrakpn7

Özellikle Güney Kore kültürüyle insanlarımızın ilgisini çekmede ilk sıradaki ülke diyebilirim. Tarihteki olaylarında etkiyle bu iki ülke insanı birbirine karşı yüksek bir sempati besliyor. Bunun sonucu olarak da her iki kültürün yetiştirdiği bireylerin birbirlerine karşı herhangi bir önyargı ile yaklaşma gibi bir durum söz konusu değil. Bu da iletişimin kalitesini ve karşılıklı paylaşımların gücünü arttırıyor.

Son birkaç yıldır Kore dizileri ülkemiz gençlerince en çok tercih edilen yabancı diziler arasında. Küçük bir araştırma yaparsanız çevrenizde de birçok Kore dizisi takipçisi bulacaksınız. Uzakdoğu’nun bu parlayan yıldızı dizi sektöründe de dünyayı sarmayı amaçlıyor gibi görünüyor.

Bahsedilen bu dizilerin neden bu kadar ilgi çektiğini uzun uzun araştırdım. Ancak çok da büyük bir gizem içermediğini fark ettim. Dizilerin sadelikle ve samimiyetle işlenen doğru seçilmiş konulardan oluştuğunu gördüm. Genellikle aşk konularının işlendiği dizilerde bizim dizilerimizden ne fark var diye bakmaya çalıştım. Ve gördüğüm en büyük fark ise ahlak seviyesinin bizim dizilerimizdekinden çok daha yüksek olduğuydu. Elbette onların dizilerinde de bizimkilerde olduğu gibi aile fertlerinin oturup birlikte izleyemeyeceği türden olanlar var. Ancak genel bir değerlendirme yapmak gerekirse aile yapısı, büyüklere saygı gibi ahlaki konularda bizim yapımcılarımızın ders alması gerektiğini söyleyebilirim.

Bunun dışında Kore mutfağı da ülkemizde oldukça ilgi gören konulardan biri haline geldi. Birçok semtte açılan Kore restoranları yüksek ilgi gören mekanlar ile yarışır oldu. Kore’den getirilen hediyelik eşyalar ve kıyafetler de yok satıyor. Bu ilgi nereye gidiyor bilinmez ancak müzik grupları ile de ülkemizde yer etmeye başladılar. Geçtiğimiz aylarda birkaç grubun hem konser hem de söyleşi için ülkemizi ziyaret etmesi de burada olan hayranlarının çokluğunun bir göstergesi.

Bütün bunlar gösteriyor ki, insanlar güzel olan ne var ise onu buluyor ve hak ettiği karşılığı almasını sağlıyor. Özellikle internetin bu denli aktif kullanıldığı günümüz dünyasında bu hiç de zor olmasa gerek…