Simülasyon Nedir?

Simülasyon, bizim dilimizdeki hali ile ise benzetim, gerçek sistemlerin taklit edilmesi ile sistem üzerinde bir takım uygulama ve değişikliklerin sonuçlarının kolay bir yol ile gözlenmesini sağlayan bir yöntemdir. Modelleme olarak da adlandırılan bu yöntem ile gerçekte yapılması planlanan değişiklikler ya da yeni yatırımların denenmesinde kullanılan tekniklerden oluşan, sistemlerin yansımasıdır diyebiliriz.

1346666128_simulasyon

Simülasyon denilince zamanımızın gençlerinin aklına bilgisayar oyunlar gelecektir. Aslında bu yanlış bir düşünce değil. Bilgisayar oyunlarının bazıları da bu yöntemi kullanırlar. Gerçek sistemlerin birebir taklit edilerek sanal ortama aktarılması ile bu tarz oyunlar doğmuştur.

Sanal ortamda yapılan benzetimlerde asıl amaç matematik yöntemlerin kullanımının güçleştiği zamanlarda sistemlerde yapılacak değişimlerin sonuçlarının tahmin edilebilmesidir. Sistemin birebir aynısı kurulduktan sonra yapılması istenen değişiklikler modele uygulandıktan sonra modelin yeterli süre çalıştırılması sonucunda ortaya çıkacak olan istatistik veriler değerlendirilir. Aslında siz modelleme sayesinde istediğiniz uygulamaları deneyerek sonuçlarını gözleme fırsatını yakaşamış oluyorsunuz. Bunun sonucunda da daha doğru kararlar verebiliyor ve gerçek sistemdeki olası zararların önüne geçmiş oluyorsunuz.

Ancak modelleme burada anlattığım kadar kolay bir yöntem değil elbette ki. Öncelikle bir uzmanlık gerektirdiği kesin. Benzetim yapacak kişinin, benzetimi yapılacak sistemi en küçük ayrıntısına kadar araştırması ve yeteri kadar gözlem yapması gerekmektedir. Yapılan tüm gözlemler sanal ortama usta bir şekilde aktarılmalıdır ve bu yeni model sistemin ise yeterli sayıda çalıştırılarak elde edilen istatistiksel verilerin doğru bir şekilde okunması gerekmektedir.

Modelleme işleminde kullanılabilecek birçok yazılım mevcut olmasına rağmen bazılarının kullanımı oldukça yüksek uzmanlıklar gerektirmektedir. Ancak kullanımı kolay olan ve verdiği sonuçlar ile de kullanıcılarını memnun eden yazılımlar da mevcut. Bunlardan en çok tercih edileni ise Promodel adında bir modelleme yazılımı. Tavsiye edilebilecek güvenilir ve kolay kullanım sağlayan bir ara yüze sahip olan bu program ile tatmin edici sonuçlar alacaksınız.

Havaalanlarının, otoyolların, üretim sistemlerinin, hizmet sektörü problemlerinin hatta tıbbi operasyonların dahi simüle edildiği göz önüne alınır ise benzetim tekniklerine hakim kişiler için yüksek yoğunlukta iş olanakları mevcuttur diyebiliriz. Bu tekniğin iyi bilinmesi bile başlı başına aranan kişi olmanızı sağlayacaktır.