Türkçe sosyal imleme siteleri

sosyal-imleme-siteleriAktif bir çok yabancı sosyal imleme sitesi varken maalesef Türkçe imleme sitesi bulmak oldukça zor bir uğraş. Türkçe sosyal imleme sitelerinin ömrü genellikle fazla uzun olmuyor. Ama hâlâ hayatını sürdüren imleme siteleri var. Bunları burada yayınlayıp eksi ve artı yönlerinden bahsetmeye çalışacağız.

Gityat
www.gityat.com
İmleme yapabileceğiniz kaliteli sitelerden biri. Çeşitli kanallarda paylaşım yapabiliyorsunuz ya da kendi kanallarınızı oluşturabiliyorsunuz. Maalesef günlük paylaşım sayısı oldukça kısıtlı. Resim urlsini vererek hızlı şekilde resim eklenebiliyor. İmleme butonu özelliği bulunmuyor.

Oyyla
www.oyyla.com
Kaliteli imleme sitelerinden biri daha. Paylaşımlarınız oylandıktan sonra yayınlanıyor. Kimse kimseyi oylamadığı için de gönderdiklerinizin çoğu yayınlanmıyor. Web sitenize ve tarayıcınıza ekleyebileceğiniz buton kodları bulunuyor.

101bilge (Artık hizmet vermiyor)
www.101bilge.com
Diğer imleme siteleriyle benzer şekilde paylaşımların yayınlanması oylara bağlı. Oy kullanımı çok çok düşük olduğu için neredeyse hiç bir paylaşım yayınlanmıyor. Sanıyorum pek denetlenmediği için yada göz yumulduğundan yabancı içerikler de sıkça görülüyor. Buton ekleme kodları yok ama kendiniz (kod yazarak) tarayıcı butonu oluşturabilirsiniz. Kategorileri yetersiz. Kademe atlayana kadar sadece günde 1 paylaşım yapabiliyorsunuz.

Yemle (Artık hizmet vermiyor)
www.yemle.com
Benzer bir imleme sitesi. Kategori sayısı yetersiz ve kategoriler ingilizce. Sitede buton kodu bulamadık fakat kendiniz tarayıcı butonu oluşturabiliyorsunuz.

Urlle (Artık hizmet vermiyor)
urlle.com
Üye olmadan da paylaşımda bulunabiliyorsunuz. Gönderileriniz moderatör onayından geçiyor. Farklı bir tasarımı var.

Buraya.co
buraya.co
En popüler paylaşımlar, en paylaşımcı kullanıcılar, en çok kullanılan etiketler gibi istatistikleri anasayfada görebiliyorsunuz. Kategori sayısı açısından zengin bir imleme sitesi. Türkçe olmayan içeriklere de izin verilmiş.

Guncel.im (Artık hizmet vermiyor)
guncel.im
Biz bu siteyi kullanamadık ama yapabilen çıkar diye ismini listeye ekliyoruz. Öncelikle “şifremi unuttum” gibi bir seçenek yok. Üyelik konusunda bir çok aksaklık var. Buton işini sıkı tutmuşlar gibi görünüyor fakat buton ekleme ile ilgili linklere tıkladığınızda sayfa ulaşılamıyor. Kategori içeriği zengin görünüyor. Aksaklıklar devam ederse listeden kaldıracağız.

Webtıkk (Artık hizmet vermiyor)
webtikk.com
Video, oyun, resim ve yazı şeklinde dört ana bölümde paylaşım yapabileceğiniz bir site. En kötü yanı link ekleyemiyorsunuz. Doğal olarak paylaşımlar sınırlı. Sosyal imleme mantığına tam uygun olmadığı için bu listeye ekleyip eklememe konusunda tereddüt yaşadık.

İmle.us
imle.us
Yeni eklendi.

Kral.im
kral.im
Yeni eklendi.

Ülkemizde kaliteli sosyal imleme sitesi bulmak oldukça zor. Şimdilik bu kadarını yayınlıyoruz. Zamanla listeyi güncelleyeceğiz. Siz de yorumlarınızla katlıda bulunabilirsiniz.