Tumblr nedir?

Sosyal medya giderek popüler olmaya başladı. Dünya çapında milyonlarca üyesi olan sosyal ağlar, internetin imkanlarından en fazla yararlanan kuruluşlar. Çok az bir yatırımla, büyük paralar kazanan bu sosyal ağlar, giderek alternatifleri çok olan bir duruma geldi. 2007 sensinde ABD içerisinde kurulan Tumblr bunlardan sadece birisi. Tumblr sosyal ağı tumblranlatırken ondan bir blok sitesi olarak bahsedebiliriz. Yani blokçu olarak bilinen site veya Google’nin de hizmetleri arasında bulunan blok hizmetini sunan bir ağ. Bu ağı diğer blok sitelerinden ayrı tutan ve geliştiren neden ise, sosyal ağlarla olan bağlantısını kurması.

Tumblr David Karp tarafından kurulduktan sonra, Yahoo tarafından satın alındı. Yahoo bu sosyal ağı satın alırken 1.1 milyar dolar ödedi. Bunun sebebi rakibi olan Google firmasının kendi sosyal ağı olan Google Plus’ı hizmete açmasıydı. Zaman kaybetmemek için Yahoo, 2007 yılında kurulan ve iki hafta gibi kısa süre içerisinde 80 bin kadar üyeye sahip olan Tumblr sosyal ağının peşine düştü ve yukarıdaki rakamı ödeyerek satın aldı. Bugün kurucusu olan David Karp, ağın CEO vazifesini yapmakta.

Tumblr ağının gelir kaynağı önceleri blokları için özel tasarladığı temalardan sağlanıyordu. Daha sonra ise, üyelerinin kendi paylaşımlarını görünür kılmak için ödedikleri bir dolarlardan gelir elde etmeye başladı. Şimdi ise reklam ağına sahip olan Tumblr sisteminde, markalar reklam çalışmalarını yapabiliyorlar. İlk reklam çalışmasını yapan firma ise Adidas oldu.

ABD içerisinde 20 milyonu aşkın üyesi bulunan sosyal ağ, henüz markadalar için bilindik bir mecra olmasa da, kadın kullanıcıların ve genç yaştaki kişilerin olması, markalar için büyük önem kazanmasına sebep oldu. Türiye’de sadece 7 milyon kadar üyesi bulunan Tumblr, henüz gelişim aşamasında. Ancak kısa sürede, sosyal ağlar arasında görünür yerini alacağını söyleyebiliriz.