Sermayesiz ticaret yapılabilir mi?

Ticaret herkesin hayalini kaplayan bir geçim kaynağı. Ancak bu işi yapabilmek o kadar kolay değil. Ancak eskiye kıyasla ticarete atılmak kolay oldu. Ama ticareti sürdürebilmek zor bir iş haline geldi. Çünkü ticaretin internet teknolojileri sayesinde herkesin e-ticarete 20091007190259302atılmış olması, rekabeti de beraberinde getirdi. Her ne kadar biraz sermayesi olanlar günümüz ticaret sistemi olan ağ ekonomisine kendilerini kaptırsalar da, bilgi ve yönetim becerileri gelişmeyen kişiler, işlerini yürütemiyorlar.

Kısacası, bu yazımda sizlere sermaye olmadan –en azından eskisinden daha az bir sermaye ile- işinizi kurup, yürütebileceğinizi anlatmaya çalışacağım. İnternet teknolojilerinin gelişmesi sayesinde Türkiye’de giderek elektronik ticaret gelişmeye başladı. Şuan ekonomi içerisinde e-ticaretin yeri yüzde 1,2 olsa da, e-ticaretin büyüme hızı sayesinde kısa sürede bu oran artmaya başlayacak. Bu sebeple kendisi bu arttan ticaret döngüsü içerisinden pay almak isteyenlerin yapması gereken şimdiden bir yerlere internet ortamında gelmek. Ama bunu nasıl yapacağınız konusunda bir fikriniz olmayabilir? Çünkü sanal mağaza kurmak için gerekli olan alt yapı hizmetleri büyük bir sermayenizin olmasını gerekli kılıyor. Ancak alt yapı sistemlerini sizlere sunan büyük ölçekli firmalar sayesinde, sizin de en iyi sanal mağazalarla yarışabilecek alışveriş siteniz olabilir.

Sermayesizticaret.com nedir?

Sermayesiz ticaret 2007 yılında kurulmuş olan ve yatırım alarak büyüyen bir elektronik ticaret firması. Bu firma tüm alt yapı hizmetlerini size sunarak, sadece kurulmuş olan sanal mağazanın pazarlamasını sizlere bırakıyor. Yani işin alt basamaktaki zor kısımları halledildikten sonra size kalan rekabet ortamında pazarlama becerinizi kullanarak, satış sağlamanız.

Bu firma tedarik, müşteri hizmetleri ağı, kargo, lojistik, hukuksal kısım, e-ticaret yazılımı, ödeme alt yapıları gibi tarafları kendisi hallediyor. Siz belirlediğiniz isimle mağazanıza kavuşuyorsunuz. 80 bin ürünün pazarlamasını yapmak size kalıyor. Bunun için sadece bir seferliğe dair 1950 lira ödüyorsunuz.