Topuklu ayakkabının zararları

Günümüzde Amerikan Pediatri Derneği’nden dünyanın prestijli üniversitelerine kadar topuklu ayakkabıların uzun süreli kullanımı üzerine araştırma yapan tüm kuruluşlar, insan anatomisine aykırı olan topuklu ayakkabı kullanımının zararları olduğunu söylemektedir. Ancak kadınların estetik güzelliklerinden asla vazgeçmeyeceği de bir gerçek olduğundan, dünya genelinde topuklu ayakkabı giyiminin her zaman popüler olacağına da kesin gözüyle bakılmaktadır. Hal böyle olunca kadınları topuklu ayakkabı giymemeye yönlendirmeye “çalışmak” manasız olacağından, sağlık sorunları oluşmaması için topuklu ayakkabı kullanımı hakkında bir bilinç oluşturmak çok daha yararlı olacaktır. Topuklu ayakkabıların bilinçli kullanılması ile oluşan sağlık sorunlarının tedavisini aramak yerine bu tür problemleri en başından engellemek ve topuklu ayakkabı giymenin keyfine varmak mümkün hale gelecektir.

Avrupa ve Amerika merkezli araştırmalar, topuklu ayakkabı giyen kadınların oldukça büyük bir bölümünün belirli bir süreden sonra ayaklarında, bacaklarında ve bel bölgelerinde ağrı hissettiğini ortaya çıkartmıştır. Kadınların pek de fazla önemsemediği bu durum aslında vücudun ileriki dönemlerde oluşabilecek rahatsızlıklara karşı verdiği bir uyarı sinyali olabilir. Ayağın “doğal yapısından” farklı bir forma sahip olan ayakkabıların uzun süreli giyilmesi, en başta vücut ağırlığının dengeli bir şekilde dağılmasını engeller. Normalde vücut ağırlığının tüm ayak tabanına yayılması gerekirken, topuklu ayakkabı giyimi ile tüm ağırlık topukların üzerine biner. Bu durumun topuklara normalde taşıyabileceğinden daha ağır bir yük verilmesi manasına geldiği unutulmamalıdır.

Topuklu ayakkabıların uzun süreli kullanımı zaten sağlık açısından birçok farklı soruna neden olurken bir de bu riski yanlış ayakkabı seçerek daha da arttırmamak da önemli bir konudur. Zira uzun süreli kullanım ile ayakların şişeceğinin düşünülmesi ile normalden daha büyük alınan topuklu ayakkabılar, bizzat sağlık sorunlarına davetiye çıkartmak anlamına gelmektedir. Topuklu ayakkabıların çok sıkı olması zaten zorlanan ayak bölgesinde dolaşımın da bozulmasına neden olurken, bol ayakkabılar da burkulma gibi ciddi sorunlara davetiye çıkartacaktır. Yüksek topuklu ayakkabılar kişinin ayakta durmak için tüm ayak tabanını değil de yalnızca parmaklarını kullanmasına neden olduğundan, başta baş parmak olmak üzere tüm ayak parmağı kemiklerinde fiziksel bozulmalar yaşanması riskini de arttırır.

Topuklu ayakkabıların uzun süreli kullanımı ile ayak parmakları doğal yapısını kaybederek şişmeye başlar ve ilerleyen aşamalar da oluşan deformasyon kalıcı hale dahi gelebilir. Topuklu ayakkabı kullanımı erken dönemde ciddi olarak tanımlanabilecek problemlere neden olmasa da, yapılan araştırmalar bu etkinin yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıktığını göstermektedir. Tüm bunlara rağmen topuklu zarafetinden vazgeçemiyorsanız mümkün olduğunca ayak yapınıza uygun olan, tabanı silikon tarzında kaymayı engelleyecek malzemeler ile kaplamış ve topuğu çok ince olmayan modelleri tercih etmeye çalışın.