Tırnak mantarı

Tırnak mantarı gün içinde uzun süre kapalı kalan ayak tırnaklarına daha sık görülen bir hastalıktır. Tırnaklar altları yapısı ve vücutta bulundukları yer açısından, mantarların yerleşmesi açısından oldukça müsait bir alandır. Tırnağın yapısını bozarak, kolayca kırılmasına ve renk değiştirmesine neden olan tırnak mantarı hastalığı, son derece inatçı bir rahatsızlıktır. Kendiliğinden geçmesini beklemek gibi yanlış bir harekette bulunmak yerine, fark edilir edilmez uygun tedaviye başlanması için en yakın hastaneye başvurulmalıdır.

Tırnak mantarı:

Tırnak mantarı; Göz ile görülemeyecek kadar küçük yapıda olan mantarların tırnak çevresindeki deriye ve tırnak altına yerleşerek, burada üremesinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Son derece dirençli yapıda olan mantarlar, dışarıdan gelen etkilere karşı dayanıklı ve oldukça hızlı biçimde çoğalabilen organizmalardır.

Tırnak mantarının bulaşma biçimi:

Mantarlar yaşam alanımızın neredeyse her kesiminde bizimle birlikte yaşan organizmalardır. Mantarların bulaşmasının birinci sebebi; ortak kullanılan eşyalardır. Terlik, ayakkabı ya da havlu gibi çok kişinin kullandığı eşyalar, mantarların yerleşerek bulaşması için en uygun ortamlardır. Hamam, camii, spor salonu, otel gibi birçok insanın yaşadığı alanlar tırnak mantarının en çok bulaştığı yerlerin başında gelir. Mantarlar çoğala bilmek için sıcaklık ve neme ihtiyaç duyarlar. Bu tarz çevresel koşulların uygun olduğu ortamlarda, toplu kullanılan eşyalara yerleşerek insanlara bulaşırlar. Tırnak kırılması, ayakkabı vurmasından ve çoraplardan kaynaklanan tahrişler, yanlış tırnak kesilmesi gibi durumlar da tırnak mantarının bulaşmasını kolaylaştırır.

Tırnak mantarından korunma:

El ve ayak parmaklarının sürekli ıslak olması tırnak mantarlarının üremesini kolaylaştıran en büyük etkendir. Bu nedenle; el ve ayaklar yıkandıktan sonra iyice kurulanarak, mümkün olduğunca kuru bir şekilde tutulmalıdır. Kullanılan çorapların mantarların üremesi için elverişli kumaşlardan yapılması da tırnak mantarı oluşumunu destekler. Özellikle sentetik ve yün iplikler ile üretilmiş çoraplar yerine pamuklu çoraplar giymeye özen göstermeniz, hastalıktan korunmanıza oldukça yardımcı olacaktır. Çoraplarınızı sık sık değiştirin ve ayakkabılarınızı sizden başka kimsenin kullanmasına izin vermeyin. Ortak kullanılan alanlarda mümkün olduğunca çıplak ayak dolaşmamaya özen göstererek de mantar bulaşma ihtimalini asgariye indirmiş olursunuz.

Tırnak mantarı tedavisi:

Tırnaklarınızda mantar olduğundan şüphelendiğiniz an hiç vakit kaybetmeden doktora başvurun. Mantarlar tedavi edilmediği sürece yaşamaya devam ederek, vücudunuzun diğer bölgelerine de bulaşabilir. Çevrenizdeki insanlara da kolaylıkla bulaşabilecek olan tırnak mantarı, ilaç tedavisi ile kolaylıkla alt edilebilinen bir hastalıktır. Dışarıdan uygulanan krem veya losyon gibi ilaçlar tırnak altına yeterince ulaşamadığından, ağız yolu ile alınan ilaçlar tercih edilmelidir. Kullandığınız ilacın düzenli bir şekilde alınması ve sonuna kadar uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde tam olarak iyileşmeyen tırnaklarda tekrar mantar görülmesi oldukça kuvvetli bir ihtimaldir.