Tırnak kırılmasının nedenleri

Temel yapı bileşeni Keratin olan tırnakların, özellikle kadınlar için önemi çok fazladır. El ve ayak parmak uçlarının korunmasını sağlayan tırnaklar, birçok sebepten ötürü kırılabilir. Temel yapı taşı protein olan tırnakların da aynı cildiniz gibi bakıma ihtiyacı vardır.

Yeteri kadar beslenemeyen tırnaklar zayıflayarak, daha kırılgan hale gelirler. Tırnaklar dışarıdan gelen etkilerden kırılabileceği gibi, çeşitli sağlık sorunları nedeni ile de kırılmaya daha yatkın hale gelebilir. Tırnakların güçlenebilmesi için üzerlerinde sürekli oje olmaması gerekir. Kadınların yaptığı yanlışlardan biri de tırnakları daha güçlü olsun diye sürekli oje sürmektir. Bilinen aksine, oje sürmek tırnakları güçlendirmenin aksine daha da kırılgan hale gelmesine neden olur.

Bazı hastalıklar da tırnakların daha kolay kırılmasına neden olabilir. Şeker hastalarının ortak sorunu olan kan dolaşımı bozukluğu nedeniyle, tırnakların ihtiyacı olan maddeler kan vasıtası ile bu bölgeye taşınamaz. İhtiyacı olan maddelerden yoksun kaldığı için tırnağın yapısı bozularak, kırılmaya müsait hale gelir. Demir eksikliği de tırnakların güçsüzleşmesine neden olan hastalıklardan biridir. Tırnakların üzerinde oluşan pürüzler ve tümsekler, demir eksikliği hastalığının en önemli belirtilerindendir.

Tırnakları kolay kırılan insanlar öncelikle tırnaklarını ağır kimyasal maddelerden korumalıdır. Birçok ev kadınının tırnaklarının çabuk kırılmasının nedeni; temizlik için kullandıkları ağır kimyasal maddelerin tırnaklarına bulaşmasındandır. Evdeki temizlik işlerini eldiven kullanarak yapmak, tırnak kırılmalarını önlemek için yeterli olacaktır. Ellerinizi sıcak ya da soğuk suya sokmamaya da özen göstermeniz gerekir. Uzun süre sıcak su içerisinde kalan tırnaklar yumuşayarak, kırılgan hale gelmektedir. Eğer bulaşık yıkarken sıcak su kullanmanız gerekiyorsa, eldiven giyerek tırnaklarınızı kırılmaktan koruyabilirsiniz.

Bir takım psikolojik rahatsızlıklar da tırnak kırılmasını destekler. Ellerini sürekli ağızlarına götürmeyi alışkanlık haline getiren insanlar, farkında olmadan tırnak uçlarının yapısını bozarlar. Tırnak ucunda oluşan küçük çatlaklar dışarıdan gelen darbeler ile derinleşerek, tırnağın kırılmasına neden olur. Ayrıca tırnaklar bakterilerin yerleşmesi için son derece uygun bir yapıda olduğundan, ağız yolu ile bulaşabilecek birçok hastalığın görülme ihtimali de artar.