Tema seçiminde dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Türk Ticaret Kanununun değişmesiyle beraber her işletmeye site kurma zorunluluğu getirildi. Bunun sebebi internetin giderek bilginin ana kaynağı haline gelmeye başlaması. Şeffaflığı sağlamanın önemli bir yolu artık, firmaların internet sitesine sahip olması diyebiliriz. Ancak firmalar internet sitesine sahip olacağız derken, kendilerinin müşteriler temanezdinde kötü bir duruma düşmelerini sağlayabilirler. Çünkü iyi ve güzel dizayn edilmemiş bir site, söz konusu firmanın iyi bir hizmet veya iş yapmayacağı düşüncesini müşteride meydana getirebilir.

Bunun için bazı kriterlerin göz önüne alınması lazım. Bu hem firmaların kuracağı siteler hem de şahıs siteleri için geçerli.

  1. Tasarım başlı başına bir tema. Tema iyi olursa, sitenizin hiti artar. Bunun için yapmanız gereken standartlara uygun bir tema almak. Ücretsiz tema ile site kurulmaz.
  2. W3 standartlarına uyumlu kotlanmış temaların alınması, SEO açısından da önemli. Çünkü bu tip temalar, arama motoru dostu.
  3. CSS gibi eskimiş yöntemlerin bulunduğu temalar, anti-SEO şeklinde değerlendirilmeye başladı. Bu nedenle CSS formatında dosyaların temada en fazla 4 tane olması gerekir.
  4. Google HTML-5 yazılım diliyle kotlanan temaları çok seviyor. Üstelik Google bu tip temaların artması için yatırım yaptı.
  5. Kolay kullanım ara yüzüne sahip bir tema alınması gerekir. Sade ve şık. Ancak resimler içerisinde boğulmamış bir tema.
  6. Sitenizin içeriğinin ne olacağı temanın nasılını etkileyecek bir unsur. Ancak temel bazı kısımlara dikkat edilmesi her tip site teması için şart. Mesela sol tarafta menülerin ve kategorilerin sıralandığı temaların alınmaması lazım. Ya üstlerde olacak, ya da sağ tarafta. Bu arama motorlarının robotlarının içeriklerinizi gezmesi ve indekslemesi adına yapılması gereken bir tercih.
  7. Kesinlikle ücretsiz tema almayın. Çünkü hackli olabilir. Yani kotları içersine bazı kötü niyetli kişiler linkleme yaparak, bilgilerinizi çalabilir.
  8. Sitenize çok emek harcayacak veya kurumsal bir firmaysanız, kendinize özgün sıfırdan kotlanmış bir tema almanızı öneririm. Bu pahalı bir yöntem tabi.
  9. En iyi tema alacağınız adresin tehemeforest.net olduğunu düşünüyorum. Çünkü burası sıkı çalışan bir yer. Bazı standartlara uygun olmayan temaların satışı kesinlikle yapılmaz. Üst kalitede temaların bulunduğu adres. Buradan e-ticaret, kurumsal, wordpress, joomla, opencart, oscommerce gibi yazılımlara sahip tema seçeneklerini bolca bulabilirsiniz.