Omega 3 hakkında merak ettikleriniz

Omega 3 vücudumuz için önemli bir besin maddesi. Esansiyel denilen temel yağ  asidi. Ancak bu temek ve gereksinim bakımından önemli olan asitleri, vücudumuz üretmemekte. Bu nedenle dışarıdan takviye alınmasıyla vücuda kazandırılmakta. Doktorlar bu konu hakkında her hafta en az bir kere omega 3 besininin bolca bulunduğu balığın tüketilmesi omega-3gerektiğinden bahsederler.

Neden kullanılmalı?

Omega 3 içerisinde bulunan asitler vücudun temel organı olan beyin için önemli. Beynin sinir sistemi, gri tabakası ve retina gibi önemli kısımlarının oluşmasında omega 3 faydalı olmakta. Bu dokuların yarı oranına varan kısmının oluşmasında omega 3’ün önemi var. Bu nedenle kullanılması gerekir.

Faydaları neler?

Yukarıda saydığımız özelliğine ek olarak omega 3, hücre yenilenmesi olayına ve daha bir çok vücudun yaşamsal verilerinin sağlıklı işlemesine etki eder. Ayrıca yaşlanmayı geciktiren cilt dostu. Cildin içten nemlenmesine olanak sağlar. Bu nedenle omega 3 içeren besinlerin özellikle balığın düzenli şekilde kullanılması gerekir.

Omega 3’ü kullanması gerekenler –Herkes kullanmalı ancak özellikle aşağıda yazacağım kişilerin özenle kullanması gerekir-

  1. Kendisinde kardiyovasküler sorunu yaşayanlar
  2. By-pass ameliyatı olanlar
  3. Çok önemli bir husus hamile kadınlar
  4. Kendisinde romatolojik rahatsızlık olanlar
  5. Menopoz dönemine girmiş kadınlar
  6. Kolestrolu olan kişiler
  7. Depresyon dönemi yaşayanlar
  8. Unutkanlığı olanlar
  9. Diyabet hastaları
  10. Çocuklar, gençler, orta yaşlılar, ihtiyarlar

Balıkların ne derece yararlı olduğu konusunda araştırmalar devam ediyor. Kendisinde bol protein olan balık, ayrıca yağ dokusu olan omega 3 sayesinde insanların kalp, beyin gibi önemli organlarının sağlıklı gelişimi, devamlılığını sağlıyor. Özellikle kalp ritim bozukluğu olan kişilerin balık gıdasını özenle tüketmeleri gerekmekte. Haftada bir kere tüketilen balık, kalp atışlarını düzene sokmakta. Düşünüldüğü zaman omega 3 kapsül olarak veya doğal yoldan balık yiyerek vücuda kesinlikle alınmalı.