Sosyal Medya Fenomeni Olmak

Sosyal medya son zamanlarda en çok gündemde olan hatta gündemi belirleyen olgulardan biri. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile insanların yüksek bir bölümüne bu yol ile ulaşılabilir hale geldi. Kolaylaşan iletişim, hayatın bir çok noktasında değişimlere neden olmaya devam ediyor.  Ticaretin, eğlence seçimlerinin, alışverişin ve daha bir çok kavramın aklımızdaki karşılığı bu süreçte değişti.

Bu kolay erişimin söz sahibi olanları da tartışılmaz olarak sosyal medya fenomenleridir. Belli bir seviyenin üzerinde takipçi sayısına sahip olmaları sayesinde kitlelere hitap ediyor olmaları neticesinde gündemin belirlenmesinde söz sahibi olabiliyorlar. Fikirleri yüzbinlerce kişiye ulaşan bu insanlara nasıl fenomen olunacağı sorulduğunda ise bazı noktalarda aynı fikirleri paylaştıkları ortaya çıkıyor.

we

Bir çok sosyal medya fenomenine göre bu yolda sihirli bir formül yok. Önemli olan sizin toplumda ilgi görebilecek fikirlere sahip olmanız. Farkedilir olmanız gerekiyor. İnsanlar ifade edemedikleri düşünceleri okumaktan hoşlanıyorlar ve takip edilir hale geliyorsunuz. Önemli bir gelişme olduğunda insanlar takip ettikleri fenomenlerin yorumlarınn merak ediyor.

Ancak bazen de insanlar aykırı kişilerin yazdıklarını okumaktan hoşlanıyor. Aynı fikirde olmasa da takip etmeye devam ediyor ve yazdıklarını okuyor. Sert yorumlar ve sıra dışı bakış açılarının da ilgi gördüğü bir gerçek. Ancak ortak kanaat, bunların hepsinin saygı ortamında devam etmesini sağlamak.

Bir başka ortak fikir ise bu yola fenomen olmak amacı ile çıkmamış olmak. Sadece fikirlerini söylemeye çalışırken birden ilgi odağı olmayı başarmış insanlar sosyal medya fenomenlerinin çoğunluğunu oluşturuyorlar. Beğenilme kaygısı güdülmeden yazılanların daha çok ilgi göreceği gerçeği de kaçınılmaz oluyor.

Bütün bunların ışığında saygı çerçevesinde yapılan kaliteli eleştirilerin hepsi okunmaya ve takip edilmeye değer görülebilir. Önemli olan fikirlere olan saygımızı kaybetmemek ve ahlak sınırlarında kalabilmek.