Kariyerinizin sağlığı açısından yapmamanız gerekenler

İş hayatı insanın en önemli dönemlerinden birini yaşadığı zaman. Bu nedenle başarılı olmak adına performansımızın en iyi şekilde değerlendirilmesi ve istenilen kıdemlerin kazanılması sağlanmalı. Ancak kariyere başlamadan önceki hayaller, kariyere başlanıldığı esnada çalışma ortamındaki bazı pürüzlerden dolayı rafa kaldırılarak, faklı tavırların sergilenmesine neden oluyor. Sergilenen tavırlar ise, iş hayatından başarılı olmaya değil, başarısız olmaya kapı aralıyor. İşte yapılan ilk hatalar.kariyer

  1. Bu işte tatmin olamıyorum. Performansımı kullanamıyorum. Girdiğiniz işte böyle düşünmenize sebep olacak çok kişi ve şahıs tanıyacaksınız. Ancak onlar nedeniyle, ruh halinize zarar vererek, işinizden olabilirsiniz. Bu nedenle çevrenizdekilerin yaptığı hatalar veya tembelliklere değil, kendi işinize odaklanın.
  2. Buradakiler çok tembel. Zamanla kimsenin çalışmadığını düşüneceksiniz. Bu sizinde çalışmalarınızı aksatmanıza sebep olacak. Etrafınızda gördüklerinizin sizden daha az iş yaptığını sanarak, kendinizi enayi yerine koymaya başlayacaksınız. Halbuki başarılı olmak için herkesten daha çok çalışmak gerektiği kuralını önceden çok iyi biliyordunuz. Ama ilk iş zamanlarında psikolojik olarak bu durumlar yaşanacak.
  3. Verdikleri parayla ancak bu kadar iş. İlk zamanlar çok fazla parayla işe başlayacağınızı düşünmeyin. Bu nedenle elinizdekilerle yetinmeyi bilmelisiniz. Eğer verdikleri paraya göre performans harcarsanız, herhalde bu işinizden atılmanıza sebep olabilir. Çünkü çalışmayan ve kaytaran bir kişi olarak belireceksiniz.
  4. Ben bu işi yapamam. Patronun sadece sizi vazifelendirdiği bir işe yönelik ben yapamam tavrı, kendinizi iş yerine tam anlamıyla kazandıramamanın bir sonucu. Veya kendinize olan güvensizliğin bir tezahürü. Ancak problemlerle savaşılması gerektiğini unutmayın. Önce başlayın gerisi mutlaka gelecek.
  5. Bu işi sevmiyorum. İşin en hassas yanı bu. İşini sevmemek. Sevmiyorsanız başarılı da olmazsınız. Bu nedenle sevdiğiniz bir işi yapın. Sevemeyeceğiniz bir işte zaman keybetmeden ayrılın.