Sitenin hızını optimize edin

Site sahibiyseniz veya site kurmayı düşünüyorsanız, bunun biri tarafından çok kolay olduğu söylendiği için bunu yapmayın. Site sahibi olmak günlük olarak sitenin bakımınla uğraşmak zorunda sizi bırakacak. Aynı zamanda sürekli bir içerik yayını yapmanıza sebep olacak. Bunların hepsi birer zaman. Ya başkasına parayla yaptıracaksınız ya da kendiniz bu işlerin üstesinden yavaş yavaş geleceksiniz. Mesela Google firmasının algoritmalarından site hızıhaberdar olmalısınız. Yapılan değişikliklere göre sitenizde, güncellemeler yapmalısınız. Bende penguen algoritmasının yakın zamanda getirdiği site hızının seo’ya etkisini kısaca yazacağım ve sitenin hızının artması için birkaç ipucu vereceğim.

Söz konusu algoritmayla beraber, SEO kriteri olarak sayfaların hızlı yüklenmesi, Google SERP sonuçlarında üstlerde olmayı etkileyen bir nitelik oldu. Bunun için webmasterların bu konuda siteleri üzerinde çalışma yapmaları, rakipleriyle aralarındaki rekabet açısından bir elzem. Şimdi bu işi basit bir kotla htaccess dosyasına ekleyerek yapabiliriz ancak bu bazı hatalara sebep olabilir. Bunun için öncelikle yapmamız gereken manuel işleler şudur.

  1. Görselleri optimize ederek, boyutlandırmalıyız.
  2. Favicon’un 1 KB’den fazla olmamasına dikkat etmeliyiz
  3. Siteye dışarıdan çağrılan dosyaları, en azami sayıda tutmayı sağlamalıyız.
  4. Gereksiz olan CSS dosyaları veya temanın çok fazla flash içerikten oluşmasını engellemeliyiz. -Bu durumun halli için sade bir tema masrafı yapmalısınız-
  5. Sitenin Cache dediğimiz sistemini aktif ederek ön bellekte çalışmasını sağlamalıyız. Bunun halli için WP Super Cache eklentisini kullanacağız.

Site hızı kriteri ne olmalı?

Arkadaşlar ilk yapacağımız işler bunlar. Sitenin sayfa yükleme hızı 3 saniyeden fazla olmamalı. Ancak sitelerin ortalaması 5 saniye. Siz 5 saniyenin üzerine çıkmamaya gayret gösterin. Google sonuçlarından gelen trafiğin yüzde 20 kayba uğramasının nedeni, 5 saniyeden fazla sürede sayfaların yüklenmesi. Ziyaretçi sitenize girerken beklemek istemiyor, bunu unutmayın sakın.