Site isminizi almadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

İnternet çağını yaşıyoruz. Bu nedenle fikir ve düşüncelerinizi, ürün veya firmanızı tanıtmanız için siteye sahip olmak zorundasınız. Site açmaya karar verdiğinizde sizleri iyi bir şekilde ifade edecek olan bir isim almanız gerekir. Burası belki de işin en zor domain almakısımlarından biri. Bu kısmı aştıktan sonra yapacağınız teknik işler, daha az zorlanacağınız meseleler diyebilirim. Alacağınız ismin yani domainin müsait olmadığını gördüğünüzde başka bir isim için beyin fırtınasına başlarsınız. Bulduğunu bu isminde alınmış olduğunu gördüğünüzde bu işi bırakmak bile isteyebilirsiniz.

Açacağınız mağaza için uygun isim bulmadan önce, ön bir araştırma yapmanızda fayda var. Ne gibi bir araştırma peki? Öncelikle açacak olduğunuz siteyi ifade eden en iyi kelimeleri seçmelisiniz. Bunların bir listesini çıkardıktan sonra, aralarında en çok hite sahip olanları belirleyin. Bu size ne sağlayacaktır peki? Bir ismin Google aramalarında belli bir arama potansiyeli olduğunu var sayalım. Sitenizin Google sonuçlarında yükselmesi için iyi bir avantaj sağlamış olursunuz. Eğer isminizin Google’de aylık aramaları 200 veya daha fazla miktarda olmasını sağlarsanız, yapacağınız SEO çalışmalarında yükselmeniz daha kısa ve kalıcı olacak. Biliyorsunuz siteyi açtıktan sonra iş bitmiyor. Gerekli olan hedef kitleye ulaşmak için SEO denilen arama motoru optimizasyonu yapmalısınız. Bunu uzmanlara bırakabilir veya öğrenerek siz yapabilirsiniz.

Bu optimizasyon çalışmasının ilk kademesi isimden başlar. Yani domain alımınızı Google aramalarında belli bir hite sahip olan kelimelerden yapmalısınız. Bu kelimelerin sizi tanımlaması gerekir. Hizmet veya ürün servisinizle uyuşan bir isim olmalı. Sizinle alakalı olmayan ama yüksek hit alan kelimeleri tercih etmeniz, yarardan çok zarar sağlar. Mesela Milliyet çok hite sahip bir isim. Ancak bu isimle insanların hedefinin Milliyet Gazetesi olduğu belli. Siz de bu ismin hite sahip olduğunu düşünüp, buna yakın bir isim almanız mantıklı değil. Dediğimiz gibi ürünleriniz veya hizmetlerinizi tanımlayacak bir isim almalısınız.

Burada şunu da söyleyelim. Yukarıda söylediğim SEO’ya uygun bir isim alma işlemi. Ancak bu isimler doğal bir marka meydana getirmek isteyen kişiler için uygun olmayabilir. Her ne kadar SEO’ya uygun bir isim almanın SEO çalışmalarına artı bir katkı sağlayacağını söylesek da, marka olmak için seçilen bir ismin de yapılan SEO çalışmaları sayesinde Google’da istenilen başarı sonuçlarına ulaşılması sağlanabilir.