Kaplumbağalar Da Uçar…

Kaplumbağalar Da Uçar, İran ve Fransa’nın ortak yapımı olan ve Amerika-Irak savaşını konu alan bir film. Türkiye sınırında yaşam mücadelesi veren toplulukların oluşturduğu mülteci köylerindeki yaşamın en çarpıcı haliyle gözler önüne serildiği filmi izlerken duygu karmaşası yaşayabilirsiniz.

kaplumbağalar da uçar

Yirmi ya da otuz haneden oluşan bu köylerden birinde geçiyor film. Ve özellikle çocukların zorluklarla dolu hayat mücadelesinin anlatılmaya çalışılıyor. Sınırlarda mayın avına çıkan çocuklar topladıkları mayınları tanımadıkları insanlara satarak hayatlarını kazanmaya çalışıyorlar. Öte yandan köy halkının haberlere ulaşmak ve ülkelerinin durumu hakkında bilgi alabilmek için verdikleri mücadele de dikkat çekiyor. Küçük yaşlardaki çocuklardan yardım isteyerek yabancı dillerdeki haberleri anlamaya çalışmaları ve bu haberlere ulaşabilmek için anten ve alıcıları elde etmede harcadıkları efor ise bir başka boyutu.

Yaşadıkları ülkenin kaderinin başkalarının elinde olması ve buna müdahale edemiyor olmaları bu insanların en eksik yönü olarak görülüyor. Yaşadıkları hiçbir zorlukta şikâyetlerini duyuramayan ve bu zorluklarına çare bulunacağına olan inançlarını dahi kaybetmiş olan bu insanlar yaşadıkları hayat zor da olsa mutlu olmayı başarabilenlerden. Ta ki savaş kapılarını çalana kadar.

Filmin büyük kısmında savaş öncesindeki olaylar anlatılıyor. Çocukların gözünden aktarılan olaylarda masumiyet ve iyi niyet üst düzeyde işlenmiş. İzlediğiniz her karede savaş çocuklarının duygu dünyasına bir yolculuk yapmış oluyorsunuz. Film, tek bir masum çocuğun tek bir gözyaşı, tüm topraklardan ve tüm petrolden daha değerliydi demenize neden olabiliyor.