Sıkıntın mı var? Kurtuluşu sende!

Günlük hayatta muhakkak sıkıntı içerisinde insanın ne yapacağını bilemediği, beyninin donduğu zamanlar, anlar var. Kiminde bu durum daha sık yaşanırken, kiminde bazı zamanlar ziyadesiyle, insanı çileden çıkarır. Bu duruma karşı asıl hareket edeceğini bilmeyen insan, diğer bir gününde aynı şekilde gideceğini düşünür. Hatta hayatının diğer kalan kısmını, sıkıntılara sürekli gark olacak şekilde, geçirir. Aslında bu durumdan sıkıntıkurtulmanın çok kolay bir yolu var. Sıkıntıya yakalandığınız zamanda, dikkatlice beyninizi toparlayıp, bir işe koyulmak. Koyulacağınız bir iş veya meşgale yoksa, biraz dışarıya çıkıp, ne yapmanız gerektiği hususunda düşünmek.

Planınız yoksa, hayat hep bir sıkıntıdır

Eğer hayata dair planınız yoksa, sıkıntılı ve stresli günlerden kurtulmanız zor olur. İnsanın hayata dair bir isteğinin ve planının olması, sıkıntıya düştüğü anlarda o planlarına sarılarak, onları gerçekleştirmeye çalışarak kurtulmasına vesile olur. Her psikolog, gün içerisinde yaşanan ani sıkıntılardan kurtulmanın ilk yolu, iş yapmak olacaktır diyor. Ama sıkıntılı bir insan, iş yapmaktan sıkıldığını sandığından veya böyle bir his, insanın içerisinde olduğundan kendisini kurtaracak olan bir meşgaleyi, çok zor bir işmiş gibi görür veya onunla kendi içerisindeki sıkıntısını atamayacağına inanır.

Ancak durum kesinikle bu şekilde gerçekleşmez. Yapmanız gereken sıkıntılı zamanınızda hemen elinizdeki işlerle veya planlarınızla çalışmaya başlamanız. Bu durumda, içinizde hissettiğiniz o sıkıntılı halden hemen kurtulacağınızı garanti edebilirim. Maddi bir sıkıntınız varsa, durum daha değişik çözülmeli tabi. Ama hayatta neyden kaynaklanırsa kaynaklansın, sıkıntıların geçici olması için çalışarak mücadele vermeliyiz. Ben yapamam, edemem, bu sıkıntılar bitmez, bu borç ödenmez, bu hayat çekilmez gibi, sıkıntılardan kurtulmaya yaramayacak mesajlar değil de, dinamizmi arttıracak mesajlarla kendimize gelmeyi sağlamamız gerekir.