İnternet hakkında biraz malumat sahibi olalım!

Hayatımıza girdiği güden beri bırakın çıkmasını daha da hayatımızda yer ediniyor. Her gün internete giriyoruz. Neredeyse girmeyen yok. Yani her gün mutlaka gazete okuyoruz internetten. Video izliyoruz. Eskiye oranla internet kullanımı daha da arttı. Bunun sebbei sosyal medya kanallarının sağladığı etkileşim payı büyük. Sosyal medya internetin gelişmesinde önemli bir yere sahip. Ama akıllı teknolojileri yabana atarsak olmaz. Akıllı 48405289telefonlar ve tablet sayesinde, cepten internet daha işlevsel ve daha kaliteli hale geldi. Şimdi herkes neredeyse cebinden akıllı telefonuyla internete bağlanıyor. 24 saat Facebook’ta online olanlar bile var.

İnternetin geçmişinden haberi olan var mı peki? Çok azdır bilen duyan internet hakkında bir şeyler. Ama tarihi 1960’lara kadar dayanmakta. MIT ilk mesaj olarak internetten LOGIN kelimesini yollamış. Ancak bu LOGIN ifadesinin “G” harfini yazdığında aşırı yüklenmeden kaynaklanan sorundan dolayı, çökmeler meydana gelmiş.

Peki internette ilk yüz ifadesini kullanan kişi kim dersiniz? Hani hepimizin Facebook ve diğer mesajlaşmalarda kullandığımız J ifadesi, Kevin Mackenzie tarafından ortaya çıkarılmış. İlk webcam deneyimi ise, Cambrifge Üniversitesi tarafından yaşanmış. Webcam teknolojisini ortaya çıkartmak istemelerinin sebebi ise, sadece kahve makinesini izlemek. Google verilerine bakıldığında internette 5 milyon terabayt veri bulunuyor. Bu yaklaşık olarak 200 milyon Blu-Ray disk anlamına geliyor. İnternet hakkında ilginç bir bilgi daha size. İçerisinde ki fotoğrafların yüzde 80 kadarı, müstehcen içeriklerden oluşuyor.

247 milyar adedinde her gün e-mail trafiği yaşanıyor. Ancak bunların yüzde 80 kadarı spam niteliğinde. Youtube video ağına ise, dakikada 20 dk’lık video yükleniyor. Türkiye içerisinde en eski domainin ise, süper online firmasına ait olduğu sanılıyor. 1994 senesinde tescil edilmiş.