SEO uzmanı olmak para kazandırır mı?

İnternet giderek yaygınlaştı ve Türk Ticaret Kanununda meydaa gelen değişiklikler de, firmaların siteye sahip olmasını zorunlu kıldı. Sadece bu gibi sebepler değil, internette görünür olmakla kurumsal bir firma sıfatına kavuşmak bir oldu. Eğer firmalar, internet sitelerine önem vermezseler veya böyle bir girişimleri olmazsa, müşteri kaybetme durumunda kalabilirler.SEO Perfect Company

Bu gibi sebeplerden dolayı internet üzerindeki siteler artıyor. Sitelerin yönetimi ve arama motorlarında rakiplerinden daha ön planlara çıkmaları gibi çalışmalar, SEO uzmanları tarafından yerine getiriliyor. SEO uzmanı olmak bu bakımında çok önemli. Çünkü piyasada olan talep fazla. Bu işi serbest bir şekilde yapabileceğiniz gibi, aynı zamanda ise, ajans kurarak firma şeklinde daha kurumsal yürütebilirsiniz.

Tabiki bu girişimin başarılı olması adına bazı kriterlerin yerine getirilmesi lazım.Bugün bu kriterleri yerine getirememesine rağmen SEO uzmanıyım deyip, ortada para kazananlar var. Tabi bunlar kalıcı olamıyorlar. Çünkü işi istismar eden grup bunlar. Online dünyada iş sahibi olmak isteyenler SEO uzmanı olarak, güzel bir para kazanabilirler.

Bilmeleri gerekenleri sıralayalım:

  1. Bir SEO uzmanı, disiplinli çalışmalı. Arama motorunda görünür olmayı sağlamak için site içi SEO, site dışı SEO kriterlerini bilmeli. Domain ve hosting bilgilerine sahip olmalı. Arama motorlarının hoşlanmadığı ilerlemelerden haberdar olmaları gerekir.
  2. Ayrıca SEO uzmanaları, temel düzeyde kotlama diline sahip olmaları gerekir. Bunları yanında permalink, site haritası bilgilerine sahip olmalılar.
  3. Raporlama araçlarının ne anlama geldiğini bilmeliler. Özellikle Google hizmeti olan web yöneticisi araçları, Analytics programlarına hakim olmalılar. Keyword Tool aracını profesyonel şekilde kullanabilmeliler.
  4. Site çalışmaları sırasında, sektör analizi yaparak, hangi kelimelere odaklanılması gerektiği hususunda, öneride bulunabilecek bilgiye sahip olmalılar.
  5. Bu bilgileri birçok SEO kitabından yararlanarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca sertifikalı eğitimlere de katılabilir, sertifikalı uzman olabilirsiniz.