Online girişimcilik nedir?

Herkesin hayali kendi işini kurmak, patron olmak ve daha iyi standartlarda yaşamaktır. Bu hayallerin gerçekleşebilmesi için herkes, öyle veya böyle, girişimcilik ruhunun vermiş olduğu hareketle, bulunduğu mevkide, bir şeyler yapmak ister. Eskiden, ticaret yapmak büyük sermayelerin olmasını gerekli kılıyorken bugün, gelişen teknolojik imkanlar sayesinde insanlar, bilgilerini evlerinden de pazarlama imkanına kavuşmuş bir şekilde, kendi işlerini ucuz bir şekilde kurabiliyorlar.online girişimcilik

Bunun için kişilerin okumuş olduğu bölümünde önemi var. Eğer üniversiteyi gazetecilik gibi bir bölümde okuduysanız, evinizde oturarak para kazanamazsınız. En azından gazetecilik mesleğini irat edecekseniz bu durum bu şekilde. Ama web programlama veya bazı temel programları öğrendiğiniz bir bölümde okuduysanız, evinizden çalışarak, iş yapabilirsiniz.

İşte online dünyanın sunduğu imkanlardan faydalanan kişilere, online girişimci deniyor. Şu zamanda gençlerin en çok ilgilendiği alan, internet teknolojileri. Bu sayede kendi şirketlerini daha ucuza ve daha çabuk bir şekilde kurabileceklerini düşünüyorlar. Evet, imkanlar bu şekilde bir şansı gençlere veriyor ancak, internet teknolojilerine dair bilinmesi gerekenler, tecrübe ve deneyimle birleştirilebilirse iş yapar. Öğreneğin bir SEO uzmanı olursanız, onlarca sitenin SEO danışmanlığını yapar, iyi paralar kazanabilirsiniz. İşi daha da büyütür ve bir ajans kurabilirsiniz. Ama bunun için konuya vakıf olma seviyesi, iyi olmalı.

En çok online girişimin gerçekleştiği alan kuşkusuz e-ticaret. Gençler bugün bu alana yönelerek, ticareti öğreniyor ve para kazanıyor. Bir yandan ticaretin online dünyadaki işleyişini öğrenirken, diğer yandan internet teknolojileriyle olan arasını kaynaştırıyor. Siz de sermayesi az olan bu dünyanın imkanlarından faydalanarak, iş kurabilir ve iyi paralar kazanabilirsiniz. İsterseniz ek bir gelir olarak, aktif kazanç sağladığınız mesleğinize destek olarak, online girişimci olabilirsiniz. İşleri daha da büyütüp, kendi işinizin patronu olabilirsiniz.