SEO analizi nasıl yapılır?

SEO, sitelerin internette daha popüler hale gelmesi adına yapılan çalışmaları kapsar. En çok kullanılan Google arama motorunda, sektörünüzle alakalı olan kelimelerde üst sıralara çıkarak, görünür olmak ve hedef kitleye ulaşmak, öyle bir anda olabilecek bir durum değil. Bunun için sıkı çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu çalışmaların ne olduğunu anlayabilmek seo-analizi-nediriçin öncelikle bir analizin yapılması gerekir. Analiz yapıldıktan sonra ortaya, nasıl bir yol haritası izleneceği ortaya çıkacaktır.

Öncelikle doğru anahtar kelime…

Her şeyin başı doğru bir anahtar kelime üzerinde odaklanmak. Eğer yanlış anahtarları kullanırsak, bu durumda yapılan tüm SEO çalışmaları boşa çıkacak. Anahtar kelimelerin nasıl belirleneceği hususunda bizim tavsiyemiz, sektördeki yüksek rekabetli anahtar kelimeye odaklanarak iş yapmamanız. Öncelikle daha düşük rekabetli anahtar kelimelere odaklanarak, daha kısa zamanda güzel sonuçlar alınmaya çalışılmalıdır. Yüksek rekabetli kelimelerde, sizden daha önce iş yapmış ve kendini kanıtlamış olan siteler yer aldığından, onlarla uğraşayım derken, potansiyel müşterilerinizi kaçırabilirsiniz. Halbuki küçük rekabetli kelimelere odaklanırken, aynı zamanda da yüksek rekabetli kelimelerde de yükselmeniz daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Küçük kelimelerde yükseldikten sonra, hem kazanmaya başlarsınız, hem de yüksek kelimelerde daha hızlı bir şekilde yükselmeye başlarsınız.

Bunun yanında rakip analizinin yapılması gerekir. Rakibin sosyal medyayı nasıl kullandığı, videoları nasıl kullandığına veya kullanıp, kullanmadığına bakmanız gerekir. Dmoz kaydının olup, olmadığına bakmanız gerekir. Hangi kelimelere odaklandığına, nerelerden referans link aldığına bakmanız gerekir. Rakibin ne yaptığını öğrendikte sonra, onu geçmek için bir fazlasını yapmalısınız. Site içi SEO çalışmalarıyla sadece yükselebileceğinizi düşünmeyin, ne kadar sizinle müşterileriniz etkileşim içerisine girerse, o kadar yükselme konusunda hızlı ve kalıcı durumlar gerçekleşir.