Fikrin var ama paran mı yok?

Girişimcilik hayatındaki önemli bir yeri kaplıyor ama, cebindeki paranın kapladığı alana bakarak, hayallerinin asla gerçekleşmeyeceğini düşünebilirsin. Halbuki bu şekilde düşünüp, kolay bir şekilde pes etmen, doğru bir girişimcilik anlayışı değil elbet. Yapman gereken bilgiBankasiIcon-69842_500x295paran yoksa, fikrin varsa, elindeki kaynakları çok iyi bir şekilde kullanarak, hayallerinin peşinden koşman!

Asıl önemli olan para mı?

Eğer bir girişimin başarıya ulaşması için paranın önemli olduğunu düşünüyorsanız, arkasında büyük sermayelerin olduğu başarısız olan girişimleri araştırmanızı isterim. Asıl önemli olan, inanç ve doğru bir ekiple çalışmaktır. Ekip dediysek, ilk zamanlar kimse sizin yanınızda çalışmak istemeyecektir. Paranızda olmadığından para tutup, işçi çalıştıramazsınız. Ekip siz olacaksınız. Fikrinizi geliştirebilir, yanınızda olacak dostlarınız var, bunun yanında hedef kitleye nasıl ulaşabileceğinizi biliyorsunuz. İşte bunlar önemli olan bilgi sermayesi. Eğer nasıl iş yapacağınızı bilmiyorsanız, paranız olsa da iş yapamazsınız. Ama biliyorsanız, nasıl para kazanıp, kendi işinizi kurmanın yollarını keşif edebilirsiniz. Bu anlamda pek çok girişim örneğini örnek göstermek mümkün.

Groupon firmasının hikayesini okudunuz mu bilmiyorum. Şuan ki piyasa değerinin 7 milyar dolar olduğu söyleniyor. Arkasında ki kurucusu ise işe ilk başladığında sıfır parasının olduğunu söylüyor. Fikrini gelişmesini sağlamak amacıyla ilk olarak blog kurmuş. Bu blog üzerinde makale yazarak, fikrinin ne kadar potansiyel taşıdığını ve müşterilerin neler isteyeceğini öğrenmeye çalışmış. Daha sonra, fikrini hizmet veren firmalara açmış. Onlardan almış olduğu indirimleri sitesinden yayınlamaya ve müşteri kazandırmaya başlamış. Büyüdükçe, yatırım almaya ve daha da profesyonel bir şekilde iş yapmaya başlamış.

Demek ki sizin de bir yerden başlamanız ve fikrinizin potansiyelini ölçmeniz gerekiyor. Bunun için para bir bahane değil. Blog açmak ücretsiz ve çok kolay.