Ev almadan önce biraz düşünün!

Herkesin en büyük hayallerinden birisi ev sahibi olmak. Bu hayalinize kavuşabilmek için yıllar boyunca çalışmak durumunda kalacağınızı asla düşünmeyin. Düşük faizli konut kredisi alarak, hayallerinize daha çabuk ulaşabilir, paranızı iyi bir yere yatırım yapabilirsiniz. Ancak ev almadan önce düşünmeniz gereken bazı noktalar var. Bu noktalar ev alıp, almamanız konusunda sizlere yol gösterici bir niteliği ifade ediyorlar.ev-almak-isteyene-kidem-tazminati-odenecek

Dikkat edeceklerimiz…

  1. Ev almaya hemen karar vermemeniz lazım. Dikkat etmeniz gereken nokta, bulunduğunuz şehirde her zaman yaşayıp, yaşamayacağınızı tespit etmeniz. Eğer memursanız tayininizin çıma ihtimali var. Bunun gibi kendi durumunuzu  kontrol edip, değerlendirmeniz lazım.
  2. Evi satın alacağınız bölgeye dikkat etmeniz gerekir. Yani gelişen bir nokta mı? Kentsel dönüşüm durumu nedir? Bu gibi noktalara dikkat etmeniz gerekir. Yeni gelişen noktalardan ev almak, kazançlı ve karlı çıkmanızı sağlar.
  3. Ev alayım ve sonra hemen satayım gibi bir düşünce içerisinde kesinlikle olmayın. Bunun sebebi, alacağınız evin hemen kar getirecek bir fiyattan satılmasının mümkün olmaması. Gayrimenkul yatırımcısı olmaya karar vermediyseniz, bu durum iyi bir şey değildir.
  4. Bölgenizde kiraların fiyatlarını değerlendirin. Bazen ev satın almakta daha iyi sonuçlar verebilir kirada durmak…
  5. Rayiç bedelini hesaplamadan ev satın alma kararınızı vermeyin. Rayiç bedelinin çok üzerinde olan bir evin satın alınması ekonomik bakımdan doğru olmayacaktır. Bunu hesaplamak için fiyat/kira ortalamasını baz almak gerekiyor. Bu ortalama genelde 17’dir. Bu durumda bir evin rayiç bedelini hesaplamak için yapılması gereken hesap şu şekilde: Evin kirasını 1000 lira baz alırsak. 12*17*1000=204.000 rayiç bedelimiz oluyor. Evin satılık fiyatı rayiç bedelinin altındaysa, o zaman ekonomik bir alışveriş yapmış olacaksınız. Ama çok üzerinde rakamlar bütçenize uygun olmayacaktır.