Selçuk Yula kimdir?

8 Kasım 1959 yılında Ankara’dselcuk yulaa doğan Selçuk Yula, Fenerbahçe’de oynadığı dönemdeki futbolu ile kalıcı bir üne kavuşmuş, ünlü bir futbolcu, günümüzde de spor yorumculuğu ve yazarlığı yapan bir spor adamı idi. 6 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul’da geçirdiği kalp krizi sonucunda, 54 yaşında hayata veda etmiştir.

Selçuk Yula futbol kariyerine 1977 yılında Şekerspor’da başlamıştır. 1979 yılına kadar bu kulüpte futbol oynayan Yula, 1979 yılında Fenerbahçe’ye transfer olmuştur. 1986 yılına değin bu kulüpte futbol oynayan Selçuk Yula, oynadığı futbol ile kendisine geniş bir hayran kitlesi oluşturmayı başarmıştır. Golcülüğü ile ön planda olan, penaltı vuruşları ile haklı bir ün kazanan futbolcu, iki sezon üst üste gol krallığına ulaşma sevincini de hem yaşamış, hem yaşatmıştır. Selçuk Yula’nın gol kralı olduğu sezonlar şu şekildedir:

  • 1981-1982 sezonu: 16 gol ile
  • 1982-1983 sezonu: 19 gol ile.

Fenerbahçe’den sonra Selçuk Yula, yurtdışına açılmış, 1986 yılında Almanya’nın Bundesliga takımında futbol oynamaya başlamıştır, ancak bu deneyimi sadece bir sezon sürmüş, tekrar yurda dönmüştür. Yurda döndükten sonra Sarıyer’de futbol oynamaya devam etmiştir.

Selçuk Yula, 1987-1991 yılları arasında Sarıyer Kulübü’nde oynadıktan sonra 1 yıl da Galatasaray’da futbol oynamış ve sonrasında da aktif futbolculuğuna son vermiştir. Selçuk Yula, jübilesini oynadığı son maç ile değil, futbolu bıraktıktan bir süre sonra Erzurumspor ve Fenerbahçe arasında oynanan özel bir karşılaşmada gerçekleştirmiştir.

Selçuk Yula, futbol hayatı süresince 14 kez milli takıma seçilmiş, 3 kez de milli takımın kaptanlığını yapma ayrıcalığını yaşamıştır. Selçuk Yula, son dönemde Fenerbahçe TV’de spor yorumculuğu ve Fotomaç Gazetesinde spor yazarlığı yapmaktaydı. Evli ve bir kız çocuğu babası olan Selçuk Yula, 6 Ağustos 2013 tarihinde, geçirdiği kalp krizi neticesinde, genç bir yaşta hayata veda ederek, birçok kez çok sevindirdiği ve mutlu ettiği hayranlarını derin bir üzüntüye boğmuştur.