Özel ve devlet sağlık kuruluşları

saglik-raporuTürkiye’de sağlık yasaları, hem devlet hastanelerinin hem de özel hastanelerin varlık gösterebilmesine izin veriyor. Bu bağlamda 70’li yılların sonlarından beri pekçok özel hastane hizmete girdi. Öte yandan devlet hastaneleri, araştırma hastaneleri ve üniversite hastaneleri de devlet bünyesinde çalışmaya devam ediyor. Her iki sağlık kuruluşu da farklı özellikleri için tercih ediliyorlar.

Örneğin özel hastaneler öncelikli olarak daha hızlı hizmet sunmaları ve personellerinin daha güleryüzlü olması nedeniyle tercih ediliyorlar. Ayrıca özel odalar, özel hizmet de bu bağlamda belirleyici oluyor. Öte yandan terih edilen bir doktorun özelde çalışıyor olması da zaman zaman hastaları özel hastanelere yöneltebiliyor. Sıra beklememek, açıklayıcı bilgi edinmek gibi nedenler de yine özel hastanelerin tercih edilme sebeplerinden sayılıyor.

Devlet hastanelerinin ve araştırma hastanelerinin tercih edilmesinin en büyük nedeni, bu hastaneleri tercih edenlerin sosyal güvenliklerinin bulunması ve de özel hastane faturalarını karşılayamayacak olmalarıdır. Ancak öte yandan başta üniversite ve araştırma hastaneleri olmak üzere pekçok devlet hastanesi, çok özel ve deneyimli bir profesör kadrosuna sahiptir. Bu da özellikle ciddi ve ağır hastalıklarda üniversite hastanelerinin özel hastanelere göre çok daha fazla tercih edilmesine neden oluyor. Öte yandan artık hastalar eskiden olduğu gibi devlet hastanelerinde sıra da beklemiyorlar. Bunda Sağlık Bakanlığı’nın yürürlüğe soktuğu e-randevu sistemi de büyük bir paya sahip.

Artık dileyen hastalar internet üzerinden ya da alo randevu hattını arayarak istedikleri devlet ya da özel hastaneye ve istedikleri doktora, hatta istedikleri güne randevu alabiliyorlar. Bu sayede hastane kuyruklarının ve bir türlü gerçekleşemeyen muayenelerin de önüne geçilmiş oluyor. Hastane randevu sistemi ile artık hastalar çok daha rahat doktorları ile buluşabiliyorlar. Üstelik bu sistem sayesinde doktorlar da hergün kaç hasta muayene edeceklerini biliyorlar. Böylece çok daha görev odaklı çalışabiliyorlar. Öte yandan hastane randevu sisteminin özellikle devlet hastanelerindeki katı personeli de etkilediği iddia ediliyor.

Zaten bir süredir devlet hastanelerinin personellerinin hastalara karşı tutumu devlet tarafından inceleniyor ve iyileştirilmeye çalışılıyordu. Çünkü bu da özellikle özel ve devlet hastaneleri arasındaki en büyük farklardan olarak görülüyordu. Yetkililer yakında bu sorunun da tamamen aşılacağının sinyallerini veriyorlar.