Golf nedir, nasıl oynanır?

Golf, mevcut tüm sporlar içigolfnde olukça ilginç, hoş ve kendine has bir yere sahiptir. Bir sopa, bir top ile oynanır; doğa içinde yeşil bir parkur ve bu parkur içinde topun girmesi için özel olarak hazırlanmış çukurlar söz konusudur.

Golfte “green” adı verilen parkurda yer alan çukurların her birinin “par” adı verilen ve o çukura topun kaç vuruşta girmesi gerektiğini gösteren bir tanımı vardır: par 3, par 5, vs. gibi.  Oyuna katılan tüm oyuncular başlangıç vuruşlarını yaparak oyunu başlatırlar. Bu atışlar ile parkurun düzgün çim olan bölgelerine ulaşmak, “kaba çim” tabir edilen bölgelerinden ise mümkün olduğunca uzak kalmaya gayret edilir. Tüm oyuncuların ana amacı az vuruş yaparak parkuru tamamlamaktır. Toplam 18 parkur tamamlanınca oyun biter ve oyunu en az vuruş yapan oyuncu kazanır.

Golf oyununda esas olarak rakip diğer oyunculardır. Puan esasına göre galibiyet belirlenir. Ancak, golfçüler arasında geçerli bir kabullenmeye göre, sahip olduğu zor koşullar nedeni ile en büyük rakip bizzat golf sahasının kendisidir.

Golfte iki ana prensip evrenseldir: hem oyuncuya saygı söz konusudur; hem de sahaya saygı.

Oyuncuya saygı ile kastedilen alt prensipler ise şunlardır:

  • Golf oyuncusu topa vurma hazırlığına girdiği andan, vuruşu gerçekleştirdiği ana kadar hiç ses çıkarılmaz. Golfçünün konsantrasyonunun negatif şekilde etkilenmesine neden olunmaz.
  • Vuruş yapan golfçüye aşırı derecede yakın durulmaz. Tam karşısında ve aynı hizada durmak en ideal bekleme pozisyonudur.
  • Pata yapan golfçüye yakın durulmaz. Pata hattının dışında beklenir.

Sahaya saygı ile kastedilen alt prensipler ise şu şekildedir:

  • Vuruşlar sırasında oluşması muhtemel hasarlar tamir edilmelidir.
  • Çim kapakları yerlerine konmalıdır.
  • Yeşil sahada (green’de) oluşan top izleri ve diğer hasarlar düzeltilmelidir.
  • Kum engelinde oluşan hasarlar ve izler düzeltilmelidir.