Şeker hamuru yapımı

Herkesin sevdiği pastaların vazgeçilmezi olan pasta süslerini, evinizde kendi hazırladığınız şeker hamuru ile pratik bir şekilde hazırlayabilir. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi olmadığından emin olduğunuz şeker hamuru süslerinizle, sevdiklerinize gönül rahatlığı ile lezzetli tatlar sunmanız mümkün. Artık birçok markette bulunabilen Marshmallow kullanarak hazırlayacağınız şeker hamuru sayesinde pastalarınızın ve keklerinizin üzerine birbirinden değişik süsler yapabilir ve farklı görseller yaratarak sevdiklerinizi şaşırtabilirsiniz.

Malzemeler;

  • 450 gram Marshmallow
  • 1 kg. ince pudra şekeri
  • 4 çorba kaşığı su
  • 1 tutam tuz

Hazırlanışı;

Marketten satın aldığınız 450 gram Marshmallowu derin bir kasenin içerisine koyun. Benmari usulü kısık ateşte su üzerine karıştırarak Marshmallowlarınızı eritebileceğiniz gibi, mikro dalga kullanarak da pratik bir şekilde bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak mikrodalga ile eritme işleminde Marshmallowları her defasında 20-25 saniye kadar mikrodalgada tutun ve arada mutlaka karıştırın. İster benmari isterseniz de mikrodalga kullanın dikkat etmeniz gereken, Marshmallowları yüksek sıcaklıklardan uzak tutmaktır. Marshmallowlar tamamen eridikten sonra hamuru hazırlama aşamasına geçebilirsiniz.

Su ve tuzu eriyen Marshmallowlarınıza ekledikten sonra pudra şekerinin de “yarısını” ilave edin ve bir kaşık yardımı ile tüm malzeme iyice birbirine karışıncaya dek karıştırın. Tüm malzeme homojen bir biçimde birbirine karıştıktan sonra pudra şekerinin kalan yarısını mutfak tezgahınıza serpin ve kasenin içindeki hamuru bu pudra şekerinin üzerine dökün. Şeker hamuru kıvam alıncaya dek yavaş yavaş pudra ekleyerek yoğurmaya devam edin. Hazırladığınız şeker hamuru kıvam alınca bıçak yardımı ile küçük parçalar kesin ve bu parçaları elinizin içiyle yuvarlayarak minik hamur topları yapın.

Şeker hamurunuzu streç film ile sardıktan sonra uzun süre saklayabilirsiniz ancak bu işlemi yapmadan önce hamurun üzerine çok hafif yağlamanız da yarar var. Yağlamadan streçleyeceğiniz şeker hamurunun streçten çıkması hem daha zor olacak hem de hamur kısa süre içerisinde çatlayacaktır. Yağlayarak sakladığınız şeker hamurunun üzerindeki çatlakları gidermek için hamuru elinize alarak birkaç dakika yoğurun. Kısa süre içerisinde şeker hamurunun ilk günkü görünümüne kavuştuğunu göreceksiniz. Artık hazırladığınız şeker hamuru ile birbirinden değişik pasta ve kek süsleri yapabilir, sevdiklerinizle afiyet içinde yiyebilirsiniz.