Evde peynir yapımı

Çoğu insan için kahvaltı denince akla ilk gelen yiyeceklerden biri olan beyaz peynir, pratik bir şekilde evde de hazırlanabilen temel besinlerdendir. Dışarıdan alınan peynirlerin içerisinde herhangi bir katkı maddesi olup olmadığını merak edenler için evde peynir yapmak, güvenle peynir yemenin keyfine doyasıya varmak anlamına gelir. Kendi hazırladığınız peyniri yemenin lezzetinin de daha farklı olduğunu sizler de bizzat tecrübe edebilirsiz. Üstelik evde kendi peynirinizi kendinizin yapması hem çok daha ucuz hem de oldukça pratiktir.

Malzemeler;

  • 1 kg. tam yağlı inek sütü
  • 1 tatlı kaşığı sıvı peynir mayası
  • 1 çay bardağı doğal yoğurt

Hazırlanışı;

Öncelikle yapacağınız peynirin lezzetinin büyük oranda kullandığınız sütün ve yoğurdun kalitesine bağlı olduğunu unutmayın ve mümkün olduğunca organik süt ürünleri kullanmaya gayret edin. 1 kg. tam yağlı inek sütünü çelik bir tencerenin içine dökün ve ocağın altını yakın. Tıpkı evde yoğurt mayalarken yaptığınız gibi süt kaynamaya başladıktan sonra altını kapatın ve ocaktan indirerek soğumaya bırakın. Süt tencere içerisinde soğurken bir çay bardağı yoğurdu derin bir kasenin içine dökün ve çatal yardımı ile ayran yapar gibi iyice karıştırın. Yoğurt pürüzsüz bir dokuya sahip olduğunda peynir mayasını da yoğurda ekleyin. İçerisine parmağınızı batırdığınızda elinizi yakmayacak kadar ılımış olan sütün içerisine yoğurt ve maya karışımını yavaşça dökün.

Mayalı yoğurt karışımını ılıyan sütün içerisine ekledikten sonra çok fazla karıştırmamaya dikkat edin. Aksi takdirde süt mayalanmadan kesileceği için peynir de olmayacaktır. Tencerenizin kapağını kapatın ve oda sıcaklığında 4-5 saat kadar bu şekilde bekletin. 4-5 saat sonra tencerenin kapağını açtığınızda yoğurt gibi koyu bir kıvamda mayalandığını görürseniz, doğru yoldasınız demektir. Şimdi mayalanmış koyu kıvamlı sütünüzü temiz bir tülbendin içine dökün ve sonrasında bir süzgece koyun. Tülbent içinde süzgece oturttuğunuz peynirin içindeki fazla suyun çıkması için üzerine ağırlık koymanız gerekir.

Derin bir kasenin üzerine yerleştirdiğiniz süzgecin üzerine tülbent içindeki peyniri koyun ve ardından üzerine ağır bir madde koyarak peyniri bu şekilde en az 1 gün bekletin. 1 günün ardından peynirin içinde tüm su alttaki kaba akacak ve geriye de afiyetle yiyeceğiniz leziz bir peynir kalacak. Tarif tuzsuz peynir için verildiğinden eğer tuzlu bir peynir yapmak istiyorsanız bu işlemin ardından içine 3 çorba kaşığı tuz eklediğiniz 1 litre suyu kaynatın ve ardından peyniri bu suyun içine bırakarak 1 gün bekletin. Süzme işlemini tekrarlayarak peynirin suyunu dışarı atmasını ve tuzu muhafaza etmesini sağlayabilirsiniz.