Satış ortaklığı sistemi

Günümüzün vazgeçilmezleri arasına giren ve insan alışkanlıklarını şekillendiren internet, Türkiye’de son 10 yıl içerisinde büyük bir hızla yaygınlaştı. Ülkemizde neredeyse her eve giren internet, artık sokakta yürüken dahi kullanabildiğimiz bir platform haline gelmiştir. Türkiye’deki internet kullanıcılarının sayısının 40 milyonu geçmesi üzerine bu kadar geniş bir müşteri potansiyelini değerlendirmek isteyen firmalar da, satış ortaklıkları ile karlılık oranlarını arttırmanın yollarını aramaya başlamıştır.

Ülkemizdeki e-ticaret sektöründe dönen para, tıpkı yurtdışında olduğu gibi milyar dolarlar ile anılmaktadır. Firmaların ürün satışlarını internet üzerinden daha rahat yapmasını sağlayan ve bu milyar dolarlık pastadan birkaç dilim almalarını sağlayan satış ortaklığı sistemi, temel de üç ayaklı bir pazarlama sistemidir ki buna yurtdışında “Affiliate Marketing” denir. İlk ayağı oluşturan üretici satılacak malın sahibidir, ürünü alarak üreticiye para kazandıran tüketici ise bu sistemin ikinci ayağını oluşturur ve son olarak sisteme adını veren satış ortakları da, ürünün yalnızca tanıtımını yaparak bu sistemden kazanç sağlayan 3. ayağı meydana getirir.

Satış ortakları satılan ürünün sahibi olmadıkları gibi satılan ürünü kimin aldığından dahi haberdar değildir. Satış ortağının işi; ilgili ürünle ilgili görsel ve metin şeklinde tanıtımlar hazırlayarak, ürünün satışını sağlamaktadır. Bu tanıtımların yayınlanması için satış ortağı dilerse kendi sitesini, dilerse de çeşitli forum ya da sosyal medya ağlarını kullanabilir. Bu aşamada satış ortağının ürün satışından komisyon alarak para kazanması için herhangi bir internet sitesi sahibi dahi olmasına gerek yoktur.

Firmalar açısından satış ortaklığının avantajı ise, ürünleri satmak için yoğun uğraşlar içerisine girmeden bu işi kendileri yerine satış ortaklarına yaptırmalarıdır. Satış ortakları kolay satılabileceğini düşündükleri ürünlerin üreticileri ile temasa geçerek, bu ürünün tanıtımı yapmak için bir link ister. Buradan sonra satış ortağının yapması gereken, yalnızca kendi sitesinde ya da arzu ettiği herhangi bir yerde ilgili ürünün tanıtımını yapmak ve tüketicilerin kendine verilen link üzerinden firmanın sitesine yönlendirilmesini sağlamaktadır. Üreticinin sistemi hangi ürün satışının hangi satış ortağı sayesinde yapıldığını hesaplar ve belirlenen periyotlar sonunda satılan ürün başına satış ortağına hak ettiği komisyonu verir. Böylece yeni nesil internetten para kazanma sistemi döngüsü de tamamlanmış olur.