Dudak çatlaması ve tedavisi

Kış aylarında olduğu kadar yaz döneminde de birçok insanın yaşadığı dudak çatlaması problemi, kişinin sürekli olarak dudaklarını yalama ve dudaklarına bir şeyler sürme ihtiyacı hissetmesine neden olur. Şiddetine göre dudaklarda şiddetli yanma hissi oluşmasına da neden olan dudak çatlamaları, dudakların gerilmesiyle çatlakların genişlemesine ve durumun daha da kötü bir hal almasına neden olur.

Dudakların konuşma esnasında sabit durma imkanı olmadığından, sürekli esneyen dudaklardaki çatlak sorunun da bir kısır döngü içerisine girmesine neden olur. Dudak çatlaması bu şekilde ilerleyerek, kanamalara ve dudak çevresindeki cildin de etkilenmesine neden olur. Dudak derisinin soyulması ile açık yaraların oluşması, bu yaraların enfeksiyon kaparak iltihaplanması ve sorunun çok daha ciddi bir boyuta gelmesini sağlar.

Dudak çatlaması sorunlarından sıyrılmak için yapmanız gereken ilk şey, öncelikle soruna neyin neden olduğunu saptamak ve bu faktörü ortadan kaldırmaktır. Bazen hava koşulları nedeniyle oluştuğu düşünülen dudak çatlamaları, vücutta bazı maddelerin eksikliğinden ötürü de gelişebilir. Bu nedenle doğru takviyeler ile bu kimyasalların vücuda alınması, dudak çatlaması sorunlarının büyük oranda ortadan kalmasına neden olabilir.

Dudak çatlaması için kullanılan ürünlerin rengi ve kokusundan ziyade, ürünün nemlendirici içeriğe sahip olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kullanacağınız nemlendiricilerin içerisinde güneş koruyucu etkiye sahip kimyasalların olduğundan da emin olmanız gerekir. Özellikle yaz aylarında yaşanan dudak çatlaması sorunlarında, güneş koruyucu etkisi olmayan dudak nemlendiricilerinin kullanılması soruna çözüm sağlamayacaktır.

Halk arasında yaygın bir inanış olan ve kadınlar tarafından da kullanılan bir uygulama olan dudak çatlaklarına ruj sürülmesi, sorunun iyileşmesini sağlamamaktan öte durumun daha da kötü hale gelmesine neden olabilir. Dudak bölgesindeki çatlaklara doğrudan temas eden rujun içerisinde zararlı kimyasallar varsa, açık yaralar nedeniyle doğrudan cilde etki edecek ve sorunun daha da büyümesine neden olacaktır. Alerjik reaksiyonlar yaşanmasına neden olabilen bu tür yanlış uygulamalardan ziyade, uzman bir hekime başvurarak doğru uygulamalara yönelmek gerekir.

Dudak çatlaması sorunu yaşayan insanlar dudakları sürekli kuruduğu için sık sık dudaklarını yalama ihtiyacı hissetse de, bunu yapmak yerine nemlendirici bir ürün kullanmalıdır. Böylece zaten dudaklar nemleneceği için kişi dudaklarını yalama ihtiyacı da hissetmeyecektir.