Google araçları

İnsanların bilgiye doğrudan hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayan internet, her yıl daha da büyüyerek günümüzde milyarlarca sitenin sayısız içeriği paylaştığı devasa bir karşılıklı etkileşime dayalı bir bilgi platformu haline gelmiştir. Söz konusu bilgi olduğunda, bilginin kendisi kadar bilgiye ulaşabilme ve onu kullanabilme de son derece mühimdir. İnternette herhangi bir bilgiye ulaşmak denince akla arama motorları, arama motorları denince de kuşkusuz Google gelir.

Google kurulduğu ilk günden beri kazancının çok büyük bir oranını büyümeye harcayarak, günümüzde internet sektörünün “tekeli” haline gelmiş ve aynı zamanda dünyanın en büyük şirketlerinden biri olmuştur. Hal böyle olunca internet sitelerinin Google tarafından sevilmesi de büyük önem taşır hale gelmektedir.

İnternet sitelerinin Google tarafından çabuk anlaşılması ki buna “Google dostu olması” da denmektedir, siteye ziyaretçi çekmek için çok önemli ve belki de en önemli konu olmuştur. Google üzerinden yapılan aramalarda sitenizin üst sıralarda yer alması ziyaretçi sayınızın birkaç hafta içerisinde katlanması manasına geldiğinden, bunu yapabilmenizi kolaylaştıracak bir takım araçlara ihtiyacınız vardır. İşte bu araçlar da hedeflediğiniz Google’ın bizzat kendi tarafından üretilen “Google Araçları”nın bizzat kendisidir.

Google Adwords, Google Analytics, Google xml Sitemaps ya da Google Trends gibi farklı araçlar site sahiplerine ziyaretçi eğilimleri hakkında bilgi vererek, arzu edilen yüksek ziyaretçi sayılarına ulaşmak için doğru stratejiyi yapma imkanı sunar. Sitenin kuruluş amacı her ne olursa olsun, siteye giren insan olmadıktan sonra içeriğin kalitesinin de herhangi bir anlamı olmayacaktır. Bunun için her gün binlerce insanın girdiği, içeriği herkese faydalı olan ve insanların birbirine önereceği kadar kalitesi bir site yapmak kadar en az bu yararlı sitenin insanlara ulaşmasını kolaylaştırmak da büyük önem taşır.

Google araçları, site sahibinin doğru analizleri yapmasını ve böylece sitenin içeriğinde hangi noktalara ağırlık vererek daha fazla ziyaretçi çekebileceğini anlamasını sağlar. Bunun haricinde yakında zamanda değişen arama motoru alışkanlıklarını öğrenerek yeni gelişen eğilimlere yönelik bir içerik oluşturmak da sitenin ziyaretçi sayısını büyük oranda arttıracaktır.