Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler

Herkes yaşam kalitesini arttırmak için sağlıklı yaşam önerilerinin peşinde koşsa da, aslında haftada birkaç gün doğal birkaç yiyecek yemek ve bitki çayı içerek uzun bir ömür beklentisi içine girmek hayalden başka bir şey değildir. Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler uzun bir liste olmakla birlikte, tüm hayatınızı hekim kontrolünde dahi yaşasanız “kalıtım özellikleri” sebebiyle bazı ciddi hastalıklara yakalanabilir. Genetik faktörlerin de çok önemli olduğu bu konuda atılacak doğru adımların bir avantaj sağlayacağı ise göz ardı edilemeyecek bir gerçek.

Uyku düzeninden maruz kalınan radyasyona, kimyasal maddelerle olan temaslardan cep telefonu kullanım sıklığına, her geçen gün bulma şansı azalan organik ürünleri “doğru” şekilde tüketmeye kadar birçok farklı bileşenin etkili olduğu sağlık, ancak tüm adımlar doğru şekilde atıldığında kazanılabilir. Ülkemizdeki çoğu insanın fazla önemsemediği su tüketimi de, sağlıklı yaşamın kilit noktalarından biridir. Her gün 2 litre su içmek bazıları için mümkün değilmiş gibi görünse de, insan bedeninin yaradılışı gereği en kolay işleyebildiği ve gerçek detoks maddesi olan suyun “yaşam kaynağı” olduğunu unutmayın.

Kişisel temizlik ürünlerinden diş macunlarına günlük hayatta kullanılan birçok maddenin içeriğinde sağlık açısından risk oluşturabilecek kimyasallar olabileceğini unutmayın ve gerekli üretim sertifikalarına sahip olan markaların ürünlerini kullanın. Ancak yine de “ambalajların üzerini okuma alışkanlığı” kazanmanızın gerçek anlamda sağlıklı bir yaşama kapı açacağını da göz ardı etmeyin. İnsan sağlığına uzun ve kısa vadede zarar veren kimyasal içerikleri araştırın ve satın aldığınız ürünlerin üzerini okuyarak kullandığınız ürünün neden yapıldığını öğrenin.

Çoğu insan doktora ancak hastalanınca gidildiğini “zannetse de”, düzenli yapılan sağlık kontrolleri de sağlıklı bir yaşama sahip olma şansını arttırmaktadır. Gelişen teknolojiden tam destek alan modern tıp ağır kanser türlerini dahi erken evrede tespit ettiği takdirde yüksek yüzdeler ile tedavi şansı sunduğundan, her yıl belirli periyotlarla sağlık kontrolünden geçin ve ileride ciddi risk oluşturabilecek sağlık sorunlarınızı erken aşamada tespit ederek sağlığınız bozulmadan tedaviye başlayın. Stres faktörü de sağlıklı bir yaşamın önünde duran engellerden biridir. İş hayatından özel hayata stresten tamamen uzak durmak mümkün olmadığından, negatif enerjinizi atabileceğiniz uğraşlar edinin.

Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenlerden bahsederken beslenmeye değinmemek düşünülemez. Her geçen gün organik tarım ile üretilen ürünlerin insan sağlığı açısından ne kadar yararlı olduğu ile ilgili yeni araştırma sonuçları açıklanırken, birkaç lira daha ucuz olduğu için nasıl yetiştirildiğini bilmeniz ürünleri satın almayın.

Rahnansaika